Tradiční inuitské oblečení

Ještě než Vás seznámím s tradičním inuitským kajakářským oblečením dovolila bych si vysvětlit rozdíl mezi názvem Inuita a Eskimak. Národ žijící na severu Ameriky sám sebe nazývá Inuity, což v překadu znamená „muž“. Více známé označení  Eskimaci je ale pro Inuity velice  hanlivéí (i když pravdivé), protože znamená „pojídač syrového masa“.

TuiliqNa stránkach Britského muzea je zajímavá virtuální výstava tradičního eskimáckého oblečení do kajaku. Inuité používali tuiliq – bunda s kapucou z tulení kůže, která plnila i funkci šprajdy, akuilisaq – šprajda z tulení kůže, aaqqatit – rukavice z tulení kůže se dvěma palci a aaqqat – rukávy z tulení kůže.  

 

Tuiliq tvoříl základ inuitského kajakářského oblečení. Byl navržen tak, aby ochránil kajakáře nejen před studenou vodou, ale i chladným severským počasím a měl zamezit tomu, aby se voda nedostala do kajaku. Tuliq Inuité vyráběli z tulení kůže. Používali tmavou kůži, bez srsti, která měla určitou tloušťku. Aby zajistili vodotěsnost, natírali kůži velrybím tukem, který se chová stejně jako tuk z norka nebo včelí vosk, který používáme v současné době k impregnaci kůže. Tkaničky použité na zápěstí a kapuce tuiliqu byly také z tulení kůže. Kapuce byla navržena tak, aby těsně obepínala hlavu, stahovala se ještě tkaničkou. Pokud byla správně ušita a tkanice utažena, voda se nedostala na uši. Spodní část tuiliqu, která tvoříla šprajdu, se po nasazení na otvor kajaku také utahovala tkaničkou, aby kajak utěsnila.  Pokud se tuiliq nepoužívá, měl by být skladován na suchém mraze. Před použitím ho Inuité namočili ve slané vodě a natřeli tulením tukem, aby byla kůže pružná a voděodolná. Tuiliq je velice sofistikovaný oblek do extrémního počasí, ale kajakář musí zůstat v kajaku. Pokud z kajaku Inuita vypadl, šance na přežití byla minimální.

 

Seakajakáři, kteří se věnují pádlování na tradičních kajakách, používají tuiliqy i dnes. Tuiliq jim umožní mnohem volnější pohyb než klasická šprajda v kombinaci s neoprenem nebo suchým oblekem. Toho se využívá zejména při tradičních eskimáckých obratech. Na světě je několik výrobců, u kterých si můžete tuiliq koupit. Někteří Vám ho ušijí dokonce na míru. Jednou z nejznámějších firem je firma Brooks Wetsuits, Ltd. z Britské Kolumbie, cena cca 400 CAD.  Tuiliq z Gore-texové tkaniny  nebo neoprenu naíizí firma Superior Kayaks. Tuiliqy vyrábějí na míru, při objednávce musíte uvést své míry a rozměry svého kajaku. Tuiliq z 2 mm silného neoprenu nebo gore-texu stojí 325 USD. Podle  recenzí, které jsem četla se tuiliq z gore-texové tkaniny hodí spíš na léto, kdy v něm na rozdíl od neoprenového není takové horko. Gore-tex není také tak pružný, zejména kolem hlavy, takže při delším eskimování se nějaká voda  do kapuci dostane. Nám nejblíž je asi anglická firma Chill Cheater, která nabízí svůj model za 165 GBP. Další možností, jak tuiliq získat, je si ho ušít sám. Na internetu lze nalézt poměrně podrobné návody. Otázkou je, zda se vám podaří koupit i vhodný materiál. Ale všechno se má vyzkoušet. aquilisaq

 

Akuilisaq – šprajdu používali Inuité pouze za dobrého počasí. Vyráběli ji také z tulení kůže, v některých oblastech ji zdobili korálky z kostí nebo paroží karibu. Neoprenovou šprajdu vyrobenou podle akuilisaqu  si můžete také objednat u firmz Brooks.

 

Preview thumbnailAaqqatit – pro nás velice zvláštně vypadající rukavice se dvěma palci byly velice praktické. Pokud se jeden palec namočil, Inuité rukavice pouze  přetočili a měli na palci zase suchou rukavici. Na výrobu aaqqatit měli zvláštní postup.Vrchní srst byla ze  zpracované kůže pouze odřezána, takže ani po namočení neklouzala. Rukavice napouštěli tulení krví, aby byly vodotěsné a pevné zároveň, proto byly rukavice  tak tmavé.  Do rukavic nosili ještě tepelné vložky. Firma Superior Kayaks nabízí rukavice se dvěma palci za cca 25 USD.

 

 

Zdroj informaci:

1. virtuální výstava na stránkách Britského muzea

2. článek Christophera Cunninghama z časopisu Seakayaker

 

   

Diskuse uzavřena.