Kanumesse 2011

Coby řádný člen GK musím nejdříve informovat o firmě Greenland kayaks. To takhle ráno přijdete na výstavu, mozek ještě zpracovává zážitky z party předešlého večera a najednou na místě, kde nic nebylo, stojí dřevěná kostra „skin-on-frame“ (grónského) kajaku. Popojdete blíž a na dřevěném stojanu leží v celé své kráse plátnem potažený kajak s poetickým jménem Sululik. Během půlhodinového rozhovoru (jehož značnou část strávím sedíc v prototypu kajaku neboť Sululik je dámský model) se dozvídáme, že firmu Greenland kayaks založil Islanďan žijící v Grónsku. Firma bude vyrábět 3 modely skin-on-frame kajaků vycházejících z tradičních modelů. Dřevěná kostra bude potažená speciálně utkaným plátnem, které se bude natírat silikonem. V kajaku nechybí přední a zadní komora a kapsa na vodní pumpu. Firmu a její výrobky představíme později v samostatném článku.
IMG_7148IMG_7158IMG_7152

Druhým nejsilnějším zážitkem pro mě bylo setkání se Švédem Bjornem Thomassonem, designerem kajaku Black Pearl. Bjorn Thomasson vytvořil pro norskou firmu SeaBird Designs několik modelů mořských kajaků vycházejících z kajaků tradičních. A jedním z nich je z Black Pearl, elegantní kráska, na výstavě v bílém provedení a z carbonu. Pokud se do tohoto kajaku zamilujete na první pohled tak jako já, můžete si u Bjorna zakoupit plány kajaku a pak si ho sami postavit, třeba dřevěný. Navíc jsme ještě v bazénu shlédli Bjornovu prezentaci „Černé Perly“. To si starší pán v důchodovém věku nasadí tuilik, vezme celokarbonové grónské pádlo a vypráví, proč jsou tradiční kajaky tak skvělé. Jen tak mezi řečí párkrát zaeskimuje tu na jednu, tu na druhou stranu, předvede sidescull, pak se zvedne bez pádla a vyprávění zakončí tvrzením, že tradiční kajak se nikdy „nekrysí“, neboť se zvedá sám. S otevřenou pusou sledujete tu eleganci, souhru člověka s lodí, všechno vypadá tak jednodušše a samozřejmě.

IMG_7116IMG_7193-Edit

A ještě se podělím o jednu třešinku na dortu letošního Kanumesse než se pustím do seriózní zprávy. Tou bylo předvedení cca 25 tradičních eskimáckých obratů (původně jich mělo být 34, ale hloubka bazénu neumožnila provést všechny) členem dánského klubu Kajakhotellet Kayem Polaniozem. Před prezentací jsme dostali seznam obratů a Kay je dělal jeden za druhým, navíc ve vypůjčeném mořském kajaku. Vše probíhalo úplně stejně jako na mistrovství v eskimování, všechny obraty dělal Kay samozřejmě na obě strany. 20 minut eskimování. Konečně jsem to viděla na vlastní oči.

Kajaky

IMG_7156I když firma Tiderace nepředstavila žádný nový model, provedení jejich mořských kajaků se mi libilo nejvíce a to jak po technické, tak i po designové stránce. Na špičce i na zádi kajaku, tam kde se potkávají provázky na palubě, mají jednoduchý systém na uchycení náhradního pádla. Kajaky jsou opatřeny skegem a většina z nich má denní komoru.

Finská firma Welhonpesa uvedla na trh dětský touringový kajak. Kajak je vyrobený ze sklolaminátu, je 377 cm dlouhý, předpokládaná váha kajakáře je 15 -50 kg a maloobchodní cena bude kolem 1200 EUR.

Novozélandský výrobce nafukovacích člunů Incept vystavoval nafukovací touringový kajak Tasman. Pokud se chystáte někam daleko letadlem vězte, že kajak váží 15 kg, měří 435 cm. Na límec kajaku sedí běžná šprajda, Tasman má oddělenou přední a zadní komoru, je osazen kormidlem. Vrchní díl lze pomocí zipu otevřít, snáz už asi nezabalíte. Pokud k nafouknutí používáte ruční pumpu, máte do 15 minut kajak připravený k jízdě. Předpokládaná maloobchodní cena je kolem 1800 EUR. Výrobce nabízí i provedení jako debl, model Pacifik.

Dánská firma Arrow má ve svém sortimentu kajak Ivalu vycházející z grónského tradičního kajaku. Nádherná lodička.

Pádla

Začněme u českých výrobců.
Firma Laminex, výrobce TNP pádel, představila nové touringové pádlo Pyxis. List má trochu netradiční tvar, je vyrobený z polycarbonátu. Na sklolaminátové trubce v délce 220 cm váží krásných 890 g. Laminex rozšířil i sortiment trubek na pádla, nově nabízí i sklolaminátovou a carbonovou přebroušenou trubku.

Firma Panenka Paddles má nové pádlo pro seakajakáře Challenge.

Firma Profiplast také uvedla na trh nové seakajakové pádlo. Jmenuje se Lahe a listy jsou vyrobené z termoplastu plněného carbonem.

A teď hurá do světa.

Německý distributor AT paddles, firma Blue and White, přivezl na Kanumesse novou „chytrou“ spojku na pádla. Celý systém je schovaný v dříku, stačí mírně zatáhnout trubky od sebe, odkryje se spojka a pootočením lze nastavit požadovaný úhel.

Firma Arrow vystavovala tradiční grónská pádla, a to buď ze dřeva nebo v celokarbonovém provedení. Celokarbonový model se jmenuje Nordic I, pádlo je moc příjemné do ruky, protože je přebroušené po celém povrchu. Váží úžasných 650 g.

Díky Bjornu Thomassonovi se nám dostalo do rukou další celokarbonové pádlo, tentokrát vyrobené ve Švédsku firmou Blacklight paddles. 600 g váží jednodílný model. Bjorn měl na výstavě pádlo dvoudílné, designerce pádla Sare Wagner se podařilo krásně vyřešit problém spojky na oválné trubce. Ve srovnání s Nordicem se mi zdála dost ostrá hrana v místě, kde se pádlo drží. Bjorn tvrdí, že je to otázka zvyku.

IMG_7168-EditIMG_7182-EditIMG_7201
Oblečení

U britské firmy ChilCheater jsme objevili krásné suché obleky prodávané pod značkou Reed. V sortimentu mají dokonce i tuilik. Pokud máte problém se standardními velikostmi (např. délkou rukávů…), firma Vám bez jakéhokoliv navýšení ceny ušije tuilik či suchý oblek na míru.

Úžasného přijetí se nám dostalo na stánku firmy Stohlquist. Slovenský distributor nám věnoval spoustu času a to i přesto, že nejsme obchodníci. V příštím roce se můžete těšit na nový design vest Betsea a Drifter. Některé bundy budou šity z nového čtyřvrstvého materiálu , který je neuvěřitelně měkký a poddajný (na rozdíl od třívrstvých „krunýřů“). I neopreny prošly vylepšením, pryč je tuhý neopren, do kterého se těžko leze. Nový je krásně pružný. IMG_7160

Firma Artistic změnila umístění zipu na suchém obleku. Zip vede ze stehna přes bederní páteř na druhé stehno, nalézání do obleku je prý nanejvýš komfortní.

Vychytávky

Letos jich moc nebylo, ale zaujalo nás:

Na stánku KeelEasy jsme objevili hned dvě věci. Ochrannou pásku na kýl kajaku, samolepící, prodává se ve třech šířkách a v několika barvách. Cena je kolem 60 USD/ 5m. A pak ještě „kalhoty na náhradní pádlo“. Krásně provedený obal na náhradní pádlo, do kterého zasunete trubky pádla, aby vám neničily povrch kajaku, a přitom pádlo krásně drží na palubě. „Kalhoty“ jsou vyrobené ze síťovaného materiálu, který vůbec nedrží vodu. Evropským distributorem této firmy je již zmíněný ChillCheater.

Na stánku Seabird Designs mě ještě zaujal ve Švédsku patentovaný záchranný systém. Za kokpitem kajaku je na každém boku kajaku udělaná díra, do které se zasadí plastové kolečko držící plovák. Plováky jsou nafukovací, pod límcem ještě spojené provazem. Prý je to vynikající pro začátečníky nebo pro kajakáře, kteří pádlují sami. Neumím si moc představit, kde a jak bych to na palubě vezla. Na druhou stranu záchranných prostředků není nikdy dost a pokud by to mělo někomu zachránit život…

P1040654webP1040652web

Něco podobného nabízí i firma Kajaksport – na palubu za kokpit si namontujete plastové klipsy. Pokud do nich vložíte pádlo, systém udělá „cvak“ a pádlo drží na palubě jako přilepené, což mohou mnozí při nalézání do lodě z vody ocenit.

IMG_7134IMG_7138

Novinkou norské firmy Navisafe pro tento rok je lampička Navi light Mini. Firma je proslulá kvalitou svých výrobků a Navi light Mini představuje něco mezi obyčejnou svítilnou a svítícím přívěškem ke klíčům. Ovšem tato lampička svítí opravdu silně, je vodotěsná do 100 m a má i červenou LED diodu, která je vhodná pro čtení v noci, když se nechcete oslňovat. To vše při rozměrech 59 x 39 x 18 mm.

A co dodat na závěr? IMG_7145
Žádnou revoluční seakajakovou novinku jsme na výstavě nenašli. Výrobci se spíše předhánějí v tom, kdo najde originálnější barvy pro své lodě a zboží. K zelenkavé vestě tak koupíme i „sladěné“ zelenkavé hydrohadry. Na výstavě jsou k vidění pádla s potiskem tučňáků, či papoušků a narazili jsme i na vesty ozdobené obrázky vystřiženými z pánských magazínů.
Na druhou stranu mě potěšilo, že se pořád najdou firmy, které se vrací k tradičnímu „grónskému“ kajaku. Letošní výstavu vzalo útokem SUP (stand up paddle – pádlování vstoje na širokém prkně podobném surfovému). Jak řekl Ondra Müller : „SUPy už se slétají na Prahu“. Tradiční výrobci mořských kajaků začínají do svého sortimentu zařazovat i kajaky na „surf ski“. Dlouhý úzký kajak určený především pro kondiční pádlování. Průměrná rychlost na tomto kajaku je kolem 15 km/h! Nádherné lodě, ty nejnovější už mají i komoru na uložení věcí na pár dní. Takže kdo ví, na čem budeme časem jezdit.

Diskuse uzavřena.