Záchrana 16 kajakářů v Dorsetu

2 byly odvezeni rovnou do nemocnice, jeden se silnou mořskou nemocí, druhý s podezřením z hypotermie. Mluvčí záchranářů sdělil, že skupinka 2 guidů a 14 záchranářů byla velice dobře vybavena, měli sebou radio i mobilní telefony. Na druhou stranu zapochyboval, že měli dobré informace o podmínkách pro pádlování, neboť si vybrali místo, kde se v mysu setkávají přílivové  proudy a na špičce mysu se tak vytváří turbulentní voda. Skupina se v těchto obtížných podmínkách rozdělila na 2 části, z nichž jednu proudy přímo vtáhly do mysu. Mluvčí upozornil na to, že toto místo je velice nebezpečné zejména pro malá plavidla jako je kajak.  Celou záchranu popsal jako poměrně komplikovanou, protože se začalo stmívat. Celé místo musely osvětlit 2 záchranné helikoptéry. 

Tak takhle začal pro některé kajakáře nový rok ve Velké Británii. Na původním článku zveřejněném na stránkách BBC se můžete podívat i na krátké video ze záchrany. Vše naštěstí skončilo dobře. Na stránkách Wikipedie jsem se ještě dozvěděla, že místo okolo Portland Billu je známé svým proudem nazvaným Portland Race, který téměř neustává, v zimním období je silný  4 m/s, tj. 8 uzlů, voda má v lednu v této oblasti 7° C.

Nezbývá než popřát všem českým seakajakářům, aby je v novém roce nic takového nepotkalo.  Nemohu si neodpustit trochu toho mentorování, připravte se vždycky důkladně na každou výpravu, snažte se vždy získat co nejvíce informací o podmínkách pro pádlování, zajistěte si aktuální zprávy o počasí, nezapomínejte na papírové mapy, nespoléhejte se jenom na GPS. Když vyrážíte jako skupina, zapomeňte na individiální cíle, aby v lepším případě neskončilo pouze vaše přátelství. 

Žandula

Diskuse uzavřena.