Triena – nový mořský kajak

  • Čím je tato loď výjimečná a co jsou její hlavní přednosti:

 Chtěl jsem loď, která bude rychlá, loď, která se bude i ve větru a větších vlnách dobře ovládat náklonem a bude tak slušně držet směr bez použití kormidla či skegu (skeg je i přesto v lodi umístěn). Hodně výrobců a kajakářů na tyto „vymoženosti“ spoléhá, ale sám jsem se několikrát setkal s tím, že některé expediční lodě jsou bez kormidla či skegu nepoužitelné. Poškodí-li se u takovéto lodě kormidlo či skeg a nepůjde-li opravit, je po výpravě a v nejhorším případě i po návratu domu. Triena je navržena tak, že i za náročnějších podmínek se bez nich obejde. Dále jsem využil zkušenosti s celou řadou kajaků, na kterých se vždy objevil nějaký detail, který byl buď velkou výhodou nebo handicapem. Všechny tyto nápady jsem se snažil efektivně zužitkovat.

  • Pracoval jsi na každém detailu třeba i z hlediska bezpečnosti, dbal jsi i na takové prvky jako pohodlné vylévání po převržení na moři – co to znamená v praxi:

Představte si dva kluky, kteří na břehu vylévají zatopenej kokpit nebo celou loď. Jeden druhého překřikují vejš, níž, vejš a voda né a né se vylejt, tato situace vypadá vždy komicky. Při sebezáchraně na moři, po nechtěném opuštění kokpitu, už to moc sranda není. Paluba a kokpit Trieny jsou tvarovány tak, že když je loď otočena dnem vzhůru a zvedneme jí pouze příď, loď se vylije rychle a komplet. Umožňuje-li to situace, je to vždy rychlejší než vodu vypumpovat.

  • Do Grónska povezete Trienu rozdělenou na tři kusy – je to normální nebo jde o zcela originální řešení?

U nás je to u takovéto expediční lodě premiéra, ve světě se běžně používá několik způsobů. Díky tomuto řešení si ale můžeme svoje lodě přepravovat s daleko menšími problémy a omezením. Jinými slovy – šestimetrovou loď vám do letedla nebo vrtulníku nikdo nevezme, dvoumetrové kusy už ukecáte líp. Na prvním kousku toto řešení ještě není, ale na lodě do Grónska, které půjdou do výroby do konce dubna, tak abychom je stihli ještě řádně otestovat, už chybět nebude – nechte se překvapit.

  • Osvědčí-li se dostane se k volnému prodeji a kde ji bude možné sehnat?

No, původně jsem si ji chtěl nechat jen tak mezi námi přáteli :-), ale už je v tom hodně  peněz  a stydět se za ní nemusím, k volnému prodeji půjde určitě.

Krátké doplnění informací:
Podle posledních zpráv (jaro 2011) bude Trienu na českém trhu prodávat HG Sport.

Standa_a_jeho_TrienaTriena_v_akci

Pokud sledujete připravy na expedici Qajaq Greenland 2010 tak vězte, že:

  • v neděli 18. 4. 2010 se členové poprvé svezli v novém kajaku TRIENA
  • první část třídílného seriálu o výpravě bude odvysílána na radiu BEAT již tuto neděli 25.4. 2010 v 7, 11 a 15 hodin.
  • pokud se chcete svézt na novém kajaku TRIENA, tak oficiální premiéra se uskuteční 22. 5. 2010 v průběhu závodu Xterra na Žlutých lázních v Praze.

Diskuse uzavřena.