Přehled stojanů na lodě

 

Můj dojem(!) je, že nejlepší je poloha mírně na boku s tím, že by bylo dobré oba boky občas prostřídat („Mámo, otočte mě na druhý bok!“) Uložení lodě na palubu (dnem vzhůru) se mi nejeví jako moc šťastné – dochází (jak jsme se přesvědčili) k deformaci měkké a nevyztužené paluby a tím k degradaci tvaru a pevnosti lodě. Jedinou výhodou je, že z lodi vytékají případné zbytky vody a pokud je stojan venku, do lodi neteče. Jen pro pořádek dodávám, že vzhledem k délce mořského kajaku si nemyslím, že by si někdo mohl dovolit uvažovat o uložení lodi nastojato.

 

V návodu dodanému k Lookshe V. (polymer) se uvádí:

·       Loď zásadně ukládejte do stínu, nejlépe dovnitř budov.

·       Loď ukládejte na popruhy umístěné v místech, kde má kajak přepážky (žebra).

·       Loď nezavěšujte na lana, která vedou po palubě ani za oka pro její přenášení!

·       Loď můžete skladovat na boku.

·       Neukládejte loď na trup (míněno zřejmě nepokládejte ji jen tak na podlahu) – pokud se trup ohne, už jej nenarovnáte.

 

Pokud jde o výše zmíněný článek v Sea Kayakeru, zde se autoři Mike Kennedy a Carol Asplundová věnují nabídce stojanů především od amerických výrobců. Tato řešení rozdělují do tří skupin:

1.    Samostatně stojící stojany: vyžadují čas pro montáž, nabízejí mobilitu, lze do nich uložit až tři lodě (nadále míním loděmi kajaky) a zabírají relativně hodně místa.

2.    Stojany a závěsy montované na zeď: zabírají menší prostor, vyžadují kotvení do zdi, je nutná tedy práce pro jejich montáž a osazení a každá sada umožňuje uložení jen jedné lodi.

3.    Závěsy kotvené do stropu: vyžadují opět kotvení do zdí (nebo nosníků) a každý je určen pro jednu loď.

Nevím, jestli je to tím, že jde o článek v americkém časopisu – tradice kutilství tam asi není tak silná jako u nás (prodává Ikea vůbec v USA ty svoje stavebnice?), ale v článku neustále zdůrazňují, jak moc je důležitý čas, který je třeba pro montáž jednotlivých systémů. Já s tím nesouhlasím – důležitější je podle mě, aby řešení bylo vhodné a provedení kvalitní. Jestli budu stojan montovat tři hodiny nebo den, mi je dost jedno.

 

Osobně bych se snažil pohlídat zda:

·       Stojan umožňuje šetrné skladování lodě.

·       Lze loď na stojan položit snadno, nejlépe v jedné osobě.

Tahle dvě kritéria jsou v mírném rozporu – nejlépe bude podle mě lodi uložené v textilním pásu, ale nejlépe se ukládá na ocelové (pevné) nosníky, obalené nanejvýš nějakým měkkým materiálem (pěnová guma apod.), po kterých se loď snáze posunuje. Zvednete prostě jeden konec lodě na rameno stojanu a pak ji jen posouváte.

 

Teď zkráceně přehled stojanů z článku. S cenami vás nebudu zatěžovat – pokud by někoho zajímaly, dohledejte si je na webech firem.alt

 

1.  Volně stojící stojany

Cayuga – výrobce: Talic 

(www.talic.com)

Velmi lehké, chytré a mobilní řešení. Stojan unese dvě lodě, ramena mohou být na stojanu sklopená, pokud na nich lodě neskladujete. Rám je určen pro „průměrné“ lodě, neumožňuje tedy žádné úpravy délky, či šířky pro lodě nestandardní. Při ukládání lodě je nutné ji přizvednout přes nahoru ohnuté konce ramen (tato nevýhoda je společná téměř všem uložením do háků, čiJ“ ramen.)


 

Kayak Storage Rack – výrobce: Suspenzalt

(www.suspenzkayakstorage.com)

Velmi inovativní řešení – podívejte se na úvodní webovou stránku výrobce, kde najdete malou animaci. Vtip spočívá v tom, že dokud do textilního pásu neuložíte loď, je zajišťovací segment naplocho – nemusíte ji tedy zvedat výše, než bude uložená. Teprve vlastní hmotnost lodi uzavře ono „J“, takže loď je uložená bezpečně a šetrně. Navíc jsou zde vrchní pásy, takže loď nemůže vypadnout. Řešení se mi líbí, z fotografií navíc soudím, že je stojan proveden masivně a důkladně (u Cayugy bych se obával nestability.) Otázkou je jedině, jak moc je pohyblivé uložení odolné nepřízni počasí a zda časem nezatuhne.


 

Sea Horse – výrobce Talic alt

(www.talic.com)

Tak tohle je podle mě dost nepraktické zařízení na skladování lod. Nicméně v článku jej doporučují také pro jiný účel – pro práci na lodi. Lze jej uzpůsobit různým šířkám lodí. Prý jsou obě kozy dost stabilní.


 

Kayak Rack – výrobce Oak Orchard 

(www.oakorchardcanoe.com)

Od pohledu jde o pevný stojan. Výrobce nabízí dvě „J-kolébky“ obyčejnou a DeLuxe. Tu druhou můžete namontovat na střešní nosiče Yakima a Thule. Podobná „J“ používám na autě i já a jsem s nimi vcelku spokojen (kromě okamžiků, kdy se začnou altohýbat, protože nejsou dostatečně masivní). Bohužel „J“, do kterých loď ukládáte trpí neduhem, o kterém píšu o něco výše, loď je nutno zvedat do větší výšky, aby pak „zapadla“ dolů, což ztěžuje manipulaci.

(Mimochodem, pokud chcete vidět fakt šílené webové stránky, opravdu si odkaz nahoře otevřete…)


 

2.  Stojany a závěsy montované na zeď

Kayak Condo – výrobce: Talic

(www.talic.com)

Obdobné řešení jako u Cayugy jen s tím rozdílem, že se háky namontují na zeď. Opět se dají (což považuji za docela šikovné) vyklopit nahoru, když loď máte uloženou jinde. Obrázek se mi nepodařilo dohledat, ale asi si jej snadno představíte.

 

J-Dock Hybrid Gear Storage – výrobce Malone Auto Racks (www.maloneautoracks.com)

Obrázek na webu je hodně malý, najdete jej na adrese: http://www.maloneautoracks.com/storage-accessories.php – výhodou jsou dolů visící pásky, do kterých můžete uložit příslušenství, třebas pádla. Pásy umístěné na „J“ nosičích lze použít na zajištění lodi nebo na podvěšení lodě druhé.

 

Kayak Storage Rack –  výrobce Suspenz

(www.suspenzkayakstorage.com)

Podobně jako firma Talic použil tento výrobce vlastní řešení z přenosného stojanu i pro kotvení na zeď. Proto ani nepřidávám obrázek. To se týká i dalšího výrobku:

 

Wall Mount – výrobce Oak Orchard

(www.oakorchardcanoe.com)

Mě osobně se ale řešení firmy Suspenz jeví jako lepší.

 

Aqua Rack – distributor Sea to Summitalt

(www.seatosummit.com)

altDvě pevná a prý dobře technicky provedená „J“ určená k montáži na zeď. Vzhledem k pevnému uložení můžete otáčet loď na zdi o 360° bez problémů a obav, že vám spadne na hlavu. Ovšem mají poměrně velké ono převýšení, takže ukládání lodi je zase o něco obtížnější. Velmi podobné jsou háky od firmy Seattle Sports (www.seattlesportsco.com), jejichž obrázek přikládám pro porovnání.

 


 

 

 

Poslední dva výrobky pro montáž na zeď přikládám jako ilustraci – nepokládám je za vhodné zejména proto, že do nich budete loď velmi těžko ukládat sami (ačkoli v článku tvrdí opak). Jde o textilní oka, sloužící pro zavěšení lodě.

 

Aguasling – distributor Sea To Summitalt

(www.seatosummit.com)

Jde o dvě oka obalené pěnou. Ta snad napomáhá tomu, že oko „nevisí“, ale trochu vyčnívá do prostoru a tím ulehčí uložení lodě. Oka se musí odháknout a po navlečení lodi za ní opět naháknout na destičky upevněné na zdi. Opravdu si nedovedu představit, že balancuji s 30kg těžkou a 5m dlouhou lodí a při tom ještě ovládám nějaké popruhy. Myslím, že by snad bylo možno toto řešení využít pro menší lodě, ale pro mořské kajaky asi ne.

 

 

 

Wall Rack – výrobce Wildwasseralt

(www.wildnet.com)

Oproti předchozímu je tento systém výhodnější alespoň v tom, že umožňuje zavěšení až tří lodí. Ale zde přímo v článku upozorňují, že je třeba určité dovednosti, abychom loď zavěsili. Podivuji se, že mezi výhody v článku zařazují i to, že je to „barevný“ systém. Název výrobce (nebo distributora?) opět naznačuje, že je to opět závěs spíš pro menší lodě (třebas pro kyblíky na divokou vodu).

 

3.  Závěsy kotvené do stropu

Hoister – výrobce: Harken

(www.hoister.com)

Systém, který bude velmi šikovný pro šťastlivce s dostatečně dlouhou a vysokou garáží. Nejenže díky němu loď zavěsíte, ale dokonce ji (snadno?) zvednete a spustíte na střechu auta. Fotky se mi stáhnout nepovedlo, podívejte se na odkaz, kde najdete i krátké video. Lanka, kterými loď zvedáte, vedou přes několikanásobné kladky, takže zvedání je lehké a navíc poslední kladky mají záseky, takže loď ve zvednuté poloze snadno a bezpečně zajistíte.

 

Handy Hooker Hoist – výrobce DRDalt

(www.drdcorp.com)

Řešení někde napůl cesty – umožňuje zvedání lodě, ale v podstatě jde o jen o vylepšení závěsů na zdi. Za přínosné považuji, že se dají použít i „J“ háky pro plastové a dřevěné lodě. Jako dobré se mi jeví i využití lanka, které zamezuje rozjetí závěsů od sebe.


 

 

Co dodat? Já se asi vydám cestou řešení „J“ háků kotvených do zdi, doplněných popruhy, ve kterých bude loď uložena. Přesto budu rád, když se nám někdo ze čtenářů pochlubí se svým názorem či neotřelým řešením. Stejně jako uvítáme jakékoli informace od distributorů a výrobců lodí o tom, jak naše miláčky ukládat.

 

A pro nevychovance z GK bych ještě na závěr rád dodal, že loď na stojan ukládáme ZÁSADNĚ ČISTĚ UMYTOU. Jinak vám hrozí hněv a pomsta bohů nebo přinejmenším moje!

 

Pinďa

 

Odkazy:

www.drdcorp.com

www.hoister.com

www.maloneautoracks.com

www.oakorchardcanoe.com

www.seakayakermag.com

www.seatosummit.com

www.suspenzkayakstorage.com

www.talic.com

www.wildnet.com

 

Diskuse uzavřena.