PaddleExpo – 11. ročník vodácké speciálky v Norimberku

PaddleExpo –  11. ročník vodácké speciálky 

Po třech letech mateřské dovolené jsem na PaddleExpo  jela pracovat, tzn.  byla jsem na stánku naší firmy a výstavu mohla obcházet mezi jednotlivými jednáními.  Musím bohužel konstatovat, že času mi zbylo poskrovnu, a když už jsem konečně vyšetřila hodinu, byl poslední den odpoledne a někteří  vystavovatelé již balili.  Nepodařilo se mi projít celou výstavu a důkladně prohlédnout všechny stánky a to i přesto, že se letos výstava konala v menší hale.  Pořád se na PaddleExpo představilo 251 značek na 9000 m2. Snažila jsem se procházet halou systematicky, abych nic nepřehlédla.

Příjemné uvítání na výstavě mi připravila firma Eastpole z Estonska. Vystavovali dřevěná grónská pádla, která začali v loňském roce vyrábět. Na výstavě měli několik modelů s tím, že si zákazník  může sám vybrat materiál, ze kterého se pádlo vyrobí, délku a povrchovou úpravu (lakované nebo mořené). Maloobchodní cena by se měla pohybovat kolem 200 EUR. Pokud byste si chtěli nechat vyrobit unikátní pádlo se svým logem, můžete zaslat obrázek, který vám vylaserují do listu pádla. V nabídce mají i norsaqy, jehož šťastnou majitelkou jsem se po půlhodinovém notováni si s klukama na stánku stala. 

 IMAG0101 IMAG0102

S grónskými pádly se letos na výstavě roztrhl pytel. Další krásná dřevěná pádla vystavoval na stánku italského výrobce kajaků CS Canoe Aldo Faoro. Bylo vidět, že Aldo výrobou dřevěných pádel žije. Nemá bohužel webové stránky, nicméně mi poslal odkaz na galerii pádel, které dosud vyrobil. Pokochat se můzete zde. Pokud byste se chtěli spojit s Aldem osobně, můžete tak učinit na ardof@libero.it nebo tel +39 333 1451997.

IMAG0117 IMAG0116

Další grónské pádlo jsem ke svému velkému překvapení nalezla na stánku finského výrobce kajakových doplňků Kajak sport. Gronské pádlo Inuksuk bylo vyrobeno ze speciálního “ekologického” materiálu – lněná vlákna prosycená pryskyřicí. Pádlo bylo dvoudílné, navíc mělo uprostřed speciální oválnou spojku, která umožňuje prodloužit délku pádla až o patnáct cm. Pádlo by mělo vážit pěkných 650 g. Prý jsou jediní, kdo to nabízí, ale potřebuje někdo u grónského pádla prodlužovat délku? Navíc maloobchodní cena takového pádla se bude pohybovat kolem neuvěřitelných 400 EUR. Já tedy rozhodně zůstanu u dřevěného provedení grónského pádla. Na stánku této firmy měli ještě 2 nové modely seakajakového pádla z kompozitního materiálu.

 IMAG0111_BURST002_COVER IMAG0112

Grónská pádla vystavoval i Northernlight paddles, tam jsem ale nezaznamenala nic nového.

Poslední grónské pádlo na výstavě bylo na stánku firmy Lettmann – kompozitní pádlo Blacklight, o kterém jsme psali v loňské zprávě. Sara, autorka tohoto modelu, předala výrobu firmě Lettmann  a sama již pádla nevyrábí. Škoda, že bylo uschováno mezi ostatními lettmannovými pádly. Navíc musím říct, že provedení pádlo dost zaostávalo za tím, co jsme na Sařině stánku vloni viděli. Že by to u Lettmanů neuměli vyrobit?

A když už jsme u pádel, tak se ještě podíváme na “evropské” modely, jak se občas “negrónským” pádlům říká.  System X, evropský dovozce pádel Werner, měl na stánku nové touringové pádlo Ovation. 550 g vážící elegantní celokarbonové pádlo – člověku přišlo, že vlastně v ruce nedrží nic, Je to nejlehčí touringové pádlo, které Werner vyrábí, ale varuje, že snížená hmotnost je na úkor pevnosti. Pádlo není určeno k serfování na kajaku a do extrémních podmínek.  Až maloobchodní cena s člověkem pěkně zamává: na rovné trubce je to 559,99 EUR a s ergonomickou (lidově “klikou”) je to neuvěřitelných 639,00 EUR.

 IMAG0115Pěkná touringová pádla byla k vidění na stánku Blue and White, zástupce amerického výrobce AT. Abyste viděli, že vyrobit dobré pádlo není jen tak, můžete se podívat, jak při vývoji postupují v AT. Nová touringová pádla jsou podle materiálu listu a žerdě rozděleny na 3 skupiny: Elite, Advanced a Sport a v každé řadě nabízí firma AT 5-6 modelů. Na výstavě byla k vidění většina modelů. Z této nabídky si musí vybrat opravdu každý. Pádla mají zajímavý design a byla moc pěkně provedena. Dobře do ruky sedí i jejich ergo žerď, která je v ohybech navíc oválná. Nejlépe vám ale pádla představí Hasting Blumer. Na některých modelech byla nasazena tzv. chytrá spojka umožnující prodloužení pádla a nastavení jakéholi úhlu. Ke svému velkému zklamání musím konstatovat, že všechna pádla (opravdu jsem vzala do ruky všechny a vyzkoušela) s touto spojkou se protáčela. Doufám, že jenom někdo zapomněl utáhnout šroubek na objímce a není problém v tom, že objímka na chytré spojce je plastová, a i když ji utáhnete pořádně, časem se to povolí.  Málem bych zapomněla, že AT pádla si můžete koupit v HG sportu.

 Další nové touringové pádlo bylo k vidění na stánku českého Profiplastu. Pádlo se jmenuje Zewa, bude se vyrábět na duralové nebo sklolaminátové trubce. List z polypropylenu má velice netradiční tvar, na první pohled zaujme robusní hranaté žebro, ale pádlo je jinak lehké, na sklo trubce bude vážit do 900 g. Jsem moc zvědavá, jak se s ním bude pádlovat. Maloobchodní cena má být velice příznivá, s duralovým dříkem kolem 900 Kč a se skelným kolem 1400 Kč a v prodeji bude snad od jara 2014.

 IMAG0109

Firma Laminex měla na stánku 2 vzorky dětského touringovém pádla. Ještě ale nebylo rozhodnuto, který model se bude vyrábět. Necháme se překvapit, pádlo by mělo jít na trh na jaře.

Tak to je z pádel asi vše a hodně rychle na kajaky.

Estonský Tahe, dnes už vlastně nadnárodní gigant Tahe Outdoors, se mohl pochlubit největším stánkem na výstavě. Letos firma oslavila 25. výročí a nadělila si nákup francouzského výrobce pádel, firmy Egalis. (pro zajímavost tisková zpráva zde). Na stánku jsem byla 3x a nikdo se mi bohužel nechtěl věnovat (asi bylo vidět, že si neobjednám 500 pádel ani kontejner lodí). Viděla jsem nové Greenlandery (bohužel Vítku, pořád mají na palubě krokodýlí kůži) v červenobílém provedení. Katalog na rok 2014 si můžete stáhnout zde.

IMAG0105

Už před výstavou jsem se těšila na kajaky firmy Rebel . Vlastně to není firma Rebel, kajaky vyrábí firma Aquarius jako novou značku pro špičkové mořské kajaky. Na důkladnou prohlídku bohužel nedošlo.

Na stánku Point 65 se mi opět dostalo milého přijetí. Žádné velké novinky pro seakajakáře bohužel nemají. Pouze na 2 modely osadily vybavení pro rybáře, protože „kayak fishing“ teď prostě jede.

Ze stánku Donato Conserva sem byla trochu na rozpacích. Dřevěné překližkové kajaky – super. Pravda tvar připomínal trochu parník a s bílou koženou sedačkou byl ho povýšila na luxusní parník. Bohužel vnitřní provedení trochu zaostávalo. Umím si ale představit např. projížďku Benátkami v této lodičce.

IMAG0103Pokud by vás někdy omrzelo sedění v kajaku, můžete vyzkoušet Bellyak. Plavidlo, na kterém se leží, pádlujete rukama (můžete si dokonce zakoupit speciální rukavice s blánami, abyste měli větší záběr). Bellyak važící max. 13,5 kg (největší model) unese i statné vodáky (do 135 kg). Na plavidle můžete samozřejmě i sedět, ale je primárně určen pro jízdu vleže.

Od kajaků dále, trocha z vybavení.

Karitec vystavoval novou vestu. Model se přesně jmenuje Spinlock Deckvest lite a je to horká novinka. V podstatě je to taková obruč kolem krku k pasu, která se po pádu do vody nafoukne. Mělo by to fungovat stejně jako vesta pro jachtaře. Já osobně jsem asi spíš zastánce klasických vest, ale kdo ví, s čím budeme jezdit za 10 let.

IMAG0119

Výrobky britského Reedu stále ještě nejsou v Čechách moc k vidění. Je to škoda, firma má krásně propracované věci a tím, že se všechno vyrábí v UK může nabídnout výrobky šité na míru.  Bundy a šprajdy z Aquathermu jsou krásně pružné. Pro účastníky akce No-Frost nabízeli něco na zahřátí promrzlých těl při převlékání, maloobchodní cena je 90 GBP. Příznivci tradičního pádlování najdou další vychytávku – rukavice (Greenland style Gauntlets).

IMAG0113

Na stánku českého Hiko sportu jsem žádnou seakajakovou novinku nenašla. Nevěšte ale hlavu, testuje se nové vybavení (jedním z testerů je i Mejdží na jeho expedici 180 Days Trips) a na jaře se prý určitě něco objeví. Takže sledujte stránky firmy, ať vám nic neuteče. Hiko sport má nové logo, které bylo k vidění úplně všude.

Restube měl stánek v SUPové sekci. I když není primárně určen seakajakářům, možná najde své uplatnění jako pomocný záchranný prostředek. Je to v podstatě malá kapsička, která se po zatáhnutí za očko nafoukne a člověk tak získá plovoucí oporu. Výrobce nabízí 2 provedení (sportovní pro kitesurfing, SUP apod a turistické pro potápěče, kajakáře…). Po doplnění nové bombičky lze opětovně použít.

IMAG0106Víc jsem toho prostě nestihla. Necháme se překvapit, co se objeví na jaře ve vodáckých prodejnách.

Letos poprvé byl slavnostní ceremoniál uvedení do mezinárodní síň slávy „Whitewater Hall of Fame“ mimo USA, slavnost se konala před Industry Retail Party (i když to zní honosně, tak je to prostě party s mraky jídla a pití, hudby a říká se, že nejvíce obchodů se uzavře právě tady. Prostě, kdo nebyl na party, jako by nenavštívil PaddleExpo). A člověka může jenom hřát na srdci, že byl do síně slávy uveden Čechoameričan Milo Dufek, po němž američtí slalomáři pojmenovali závěs jako „Dufek stroke“. O panu Dufkovi jste si mohli přečíst i na stránkách Hydra

Diskuse uzavřena.