Kdo je kdo poprvé: Standa Chládek

Standa ChládekNení sporu o tom, že i když jsme při přípravě tohoto seriálu všechny oslovené kajakáře varovali, že jejich odpovědi budeme zveřejňovat v náhodném pořadí, bylo od počátku čestné první místo zcela jasně rezervované pro českého NEJkajakáře – Standu Chládka.

 

Standa a Frank Goodman, ostrov Sky, 1988
Standa a Frank Goodman, ostrov Sky, 1988

Troufám si tvrdit, že s naším názorem na Standu se asi shodneme všichni do jednoho. Podle nás je Standa skutečná živoucí legenda, beze špetky ironie drsnej chlap a maják, který všem svítí dopředu na cestu. Asi neznáme nikoho, kdo by se mu nechtěl alespoň trochu přiblížit – ať už v náročnosti plaveb, míst kde jezdí a nebo neuvěřitelné odolnosti a výdrži, kterými ve svém požehnaném věku disponuje.

Je to prostě seakajakář s velkým S, tedy seakajakář srdcem i duší. A přesto, že podniká výpravy do těch částí světa, kam se málokdo odváží, a „má napádlováno“, nestala se z něj seakajaková hvězda, se kterými se v poslední době roztrhl pytel.

Osobně jsem ho viděla pouze jednou, a to na přednášce v Praze, kde se zaujetím vyprávěl o pádlování a životě na Aleutských ostrovech. Člověk by ho vydržel poslouchat hodiny.
Stando, všichni Ti držíme palce, a jak říkají námořníci, přejeme Ti šťastný vítr a alespoň stopu vody pod kýlem.

(PS: Další kajakáři v našem seriálu už budou vybíráni OPRAVDU náhodně)

Za SQ

Žandula a Pinďa

A teď otázky a Standovy odpovědi:

Na východním pobřeží ostrova Unalaska V pozadí sopka Akutan.

1. Na čem jezdíš (kajak, pádlo, bunda, kalhoty)?

Od roku 1984 jezdím na Nordkappu (Vally Canoe Products, Aglie) a nemyslím, že budu ještě někdy pádlovat na něčem jiném. Na kratší výpravy a na hraní ve vlnách a okolo skalisek („rock gardens“) mám Avocet (opět od VCP).

Mám několik pádel od Lendal (Anglie), všechny karbonové s ohnutou žerdí („crank shaft“, neboli hezky česky klika). Na dlouhé výpravy používám list Kinetic.

Bundu podle mého vlastního designu svého času vyrobila firma Rasdex v Anglii. Kalhoty jsou buď od Nigel Dennis Kayaks, nebo Immersion Research. Suchý oblek z Goretexu mám od Kokatat.

2. Jaký kajak a pádlo by sis pořídil, kdyby sis mohl vybrat bez omezení?
Úplně stejné.

3. Které svojí cesty si nejvíc vážíš?
Myslím, že nejvíce si cením Irské expedice s Frankem Goodmanem v roce 1995, dál Obeplutí („cirkumnavigace“) Velikonočního ostrova s Nigelem Dennisem v roce 1999 a 1. Aleutské expedice s Brianem Day v roce 2001.

4. Cesta snů?
Aleutské ostrovy. Byl jsem tam na kajaku 5x a sním o tom, jet tam ještě jednou.

V surfu  Pont du Raz, Bretagne 1989

5. Největší průšvih?
Několik velkých průšvihů, které jsem šťastně přežil. Například málem utopen, když jsem se zamotal do provazu na tažení kajaku někdy v devadesátých letech na Hořejším jezeru. Ještě horší byl průšvih v bouři okolo Sumaginových ostrovů na Aljašce, kdy jsem tak otřískal o kameny, že jsem dostal otravu krve, které jsem se zbavil vlastnoručně provedenou operací zraněné ruky.

6. Proč jezdíš na seakayaku?
Protože mě to baví a protože miluji divoké moře.

7. S kým nejraději jezdíš?
S několika kamarády (všichni jsou Američané či Angličané), které už dlouho znám, a na které se mohu spolehnout. Ale mnozí už toho nechali.

8. Je někdo další, o kom si myslíš, že by měl být do této rubriky zařazen?
Nevím, moc českých mořských kajakářů neznám.

9. Napiš nám jeden důležitý tip, či radu, týkající se ježdění na mořském kajaku.
Hlavně nepodceňovat moře, není to rybník.
Moře nikdy nepokoříš, ale když víš, co děláš a umíš to, tak snad přežiješ.

10. Pokud bys chtěl čtenářům něco vzkázat – teď a tady je ideální příležitost – tahle otázka není otázka, je to volný prostor čistě pro Tebe.
Já už jezdím na mořském kajaku víc než čtvrt století a snad jsem dokázal i několik zajímavých expedicí. Před tím jsem závodil a už od útlého mládí pádloval na divoké vodě (občas to dělám i teď). Při svých častých cestách po ČR se rád setkávám s kajakáři a doufám, že to v budoucnosti udělám ještě mnohokrát.

Zdravím a děkuji, že jste si na mě vzpomněli.
Standa Chládek

Na velké vlně Velikonoční ostrov, 1999

Diskuse uzavřena.