Jezera solné komory

Hallstattsee 508 m n. m. Hallstattsee

Jezero dlouhé 10 km, 2 km široké dosahuje úctyhodné hloubky 125 m. Na jeho břehu leží městečko Hallstatt (také patří k památkám zařazeným pod UNESCO), výchozí bod pro horské túry všech obtížností. Okolní kopce jsou rájem paraglidistů. Hloubky jezera zase lákají potápěče. Po vodách Hallstattského jezera se plaví zajímavé, dlouhé dřevěné lodě, které se nazývají „fůry“ a dodnes slouží pro přepravu dřeva. Pohon a ovládání dlouhým veslem na zádi obstarává stojící lodivod. Dřevo na topení se pro nedostatek místa ve městě skladuje na břehu jezera.

V Hallstattu se místem rozhodně neplýtvá, protože i na hřbitově je to „na stojáka“ a jen na chvíli. Z místního hřbitova a kostnice je pěkný výhled na jezero. Pro nástup do kajaku jsou vhodná parkoviště mimo městečka, která nebývají placená a mají dobrý přístup k vodě. Jezero je dost velké na celodenní výlet, ale i krátká projížďka stojí za to. Pokud vás pádlování unaví nebo počasí ukáže, kdo je tady v horách pánem, můžete zavítat do solných dolů. Díky zdejším archeologickým nálezům z 19. století je období (700 – 450 př. n. l.) označováno jako kultura hallstattská. Nad Hallstattským jezerem můžete ještě navštívit známé jeskyně Ledovou (Eishohle)a Mamutí (Mamuthohle).

Do Hallstattského jezera se vlévá řeka Koppentraun, jedna z nejhezčích rakouských řek (WW3 – WW5), která je díky tajícímu sněhu sjízdná hlavně na jaře nebo po vydatnějším dešti. Koppentrau je vyhledávaným místem zkušených kajakářů.

 
Altaussee 712 m n. m.
Jedno z nejmenších jezer Solné komory. Z hladiny je krásně vidět masiv Dachsteinu včetně Hallstattského ledovce. Za dobrého počasí můžete pozorovat paraglidisty, kterak krouží kolem vrcholu Loseru (1838 m n. m.). Jediné místo, kudy se dá k jezeru přijet autem, je stejnojmenné lázeňské městečko Altaussee.
 
Grundelsee 708 m n. m.
Největší jezero Štýrska. Je dlouhé 6 km, široké kolem 1 km, hluboké 64 m.
 
Gosausee 933 m n. m.
přesněji Vorderer Gosausee, je nejvýše položené jezero Solné komory, na kterém se dá pádlovat. Téměř 2 km dlouhé, asi 800 m široké a max. 84 m hluboké. Z jezera je krásný výhled na Hoher Dachstein (2995 m n. m.) a Gosauský ledovec. Jihovýchodním směrem, ve výšce 1154 m n. m. najdete ještě jezírko Hinterer Gosausee, přístupné pouze pěšky, pro pádlování tudíž nevhodné.
Wolfgangsee
Wolfgangsee 10 km dlouhé, kolem 2 km široké a místy až 114 m hluboké. Říká se o něm, že je nejhezčím jezerem Solné komory. Od městečka Sankt Wolfgang ležícího u jezera vede na nedalekou horu Schafberg (1782 m n. m.) ozubená dráha. Až do výšky 1732 m vozí turisty parní lokomotiva překonávající na 6 km výškový rozdíl téměř 1200 m. Další pohled na Solnou komoru z ptačí perspektivy nabízí jízda kabinovou lanovkou ze Sankt Gilgenu na Zwölferhorn (1476 m n. m.).

V Sankt Gilgenu najdete místo na parkování a přístavní mola pro pohodlný nástup. Severozápadní břeh jezera je pro příkrost takřka nepřístupný, takže si jeho krásy můžete v kajaku v klidu vychutnat.

 
K jezerům Solné komory ještě patří Attersee, Mondsee a Traunsee, ty jsme si schovali na příště 😉 Attersee je největším jezerem v rakouské části Alp, je dlouhé 20 km, 2 – 3 km široké s nadmořskou výškou kolem 500 m. Mondsee je dlouhé 11 km, cca 2 km široké a 60 m hluboké. Traunsee je dlouhé 12 km, cca 3 km široké a až 191 m hluboké. Na východním břehu se tyčí hora Traunstein (1691 m n. m.).
 
Některé půjčovny nabízí krom vyhlídkových lodí, šlapadel i kajaky, ale pouze během letní sezóny. Pokud si chcete půjčit kajaky na místě, prověřte možnosti předem. My jsme si je raději přivezli z Čech.

Pádlování po jezerech není náročné a je vhodné pro začátečníky i jako trénink techniky a vytrvalosti. Vody v jezerech jsou i v letních měsících poměrně studené, takže koupel mimo prohřáté vody u břehu může být nejen nepříjemná, ale i nebezpečná. Vesta je nezbytnost, neoprén doporučujeme. Loď bez vzduchových komor nebo vaků je velmi nevhodná! Voda sice vypadá klidně, ale nezapomeňte, že pod sebou budete mít nekonečnou hloubku. Počasí v horách se může rychle měnit a ze slunečného dne může být bouřka a s ní vlny jako na skutečném moři.

 
Večer nad mapou, průvodcem či www stránkami se vyplatí. Čas na místě ušetříte vytipováním vhodných nástupních míst. Někde bývá zákaz vstupu nebo vylézání na břeh kvůli kytičkám a zvířátkům, takže pozor! Bydlet můžete v kempech, u některých jezer jsou oficiální bivakovací parkoviště. V každé vesnici najdete penziony, které mimo lyžařskou sezónu bývají volné. Dle vkusu, zvyku a možností každého soudruha pádlisty. Nám se osvědčil příjemný penziónek v Obertraunu (u Hallstattského jezera), o který se stará milá Češka, takže jako doma 😉
 
Ještě pamatujte, že v Rakousku končí letní turistická sezóna státním svátkem 26. října. Od 27. října jsou zavřené téměř všechny turistické památky, lanovky nejezdí, neboť probíhá údržba před zimní sezónou.

Fotogalerie:

Diskuse uzavřena.