Gargano 2011

Pobřeží poloostrova Gargano je mírně členité, střídají se vápencové útesy s písečnými a oblázkovými plážemi. Ideální kombinace na pohodové cestování. Co je však pro seakajakáře nejzajímavější, je množství velkých mořských jeskyní a úžasné scenérie vápencových útesů a vzrostlých borovicových lesů v kombinaci s saracénskými signálními věžemi. A hlavně v období mimo turistickou letní sezónu
je v oblasti minimum zahraničních turistů.
2 

Odpoledne jdeme na vodu, sbaleni na několik dnů, s cílem objet nejzajímavější část poloostrova a dojet do města Manfredonia, což je cca 60km po vodě. Počasí dle předpovědi bude příznivé a tak za mírného větru a půlmetrových vln dorážíme na pláž před městečko Vieste. Cestou míjíme několik zajímavých zařízení na lov ryb „trabucchi“.
3 

Další den za sílícího větru přejíždíme do města Vieste, kde přistáváme u dominantního monolitu vyčnívajícího z pláže.
4 

Cestou objíždíme dominantní maják, na ostrůvku před přístavem, za vzdáleného dohledu pobřežní stráže /nudili se, byli jsme širokodaleko kolem jediní na vodě/.
5 

Vieste je hezké staré město na útesu s typickou jihoitalskou atmosférou.
6 

Do centra jdeme na nejlepší citrónovou zmrzlinu na světě /bohužel bylo zavřeno, prodávají asi jen v turistické sezóně/.
7 

Po prohlídce města vyrážíme podél dlouhé pláže do oblasti, na kterou se nejvíce těšíme. Cca po 5 kilometrech začíná pobřeží s množstvím jeskyní, oblouků, věží a krásných zátok.
8 

9

Spíme v campu v Baia di Campi za cca 7euro/os. Camp je rozlohou obrovský, v tomto období prázdný a umístěný na štěrkové lavici porostlé vysokými piniemi. To spolu se stejnojmenným ostrůvkem v zátoce vytváří úchvatnou scenérii. I slunečné ráno a paní otevřivší bar na pláží, hned vedle našeho bivaku, s typickou italskou kávou a pivem… Prostě pohoda.
 10

Třetí den prozkoumáváme další úsek zajímavého pobřeží. Počasí nám přeje. Mírně fouká a nedělají se žádné vlny. To umožňuje pohodlnou prohlídku jeskyní bez příslušného adrenalinu. Některé mají několik oddělených prostor a jsou i poměrně hluboké /odhadem do 30m/, se zajímavými průjezdy.
11 

Výkonná čelovka je více než vhodná.
12 

Některé velké jeskyně mají propadlý strop s okny.
13 

V turistické sezóně zajíždějí do velkých jeskyní motorové lodě s turisty, v některých se i otáčejí a tedy tam v určitých chvílích může být pro kajakáře docela těsno.
14 

Čtvrtý den jedeme podél rybích farem za sílícího větru v zádech do města Manfredonie. Tato část pobřeží je již méně zajímavá, ale díky takřka 1000 m vysokým horám v pozadí s městečky na svazích celkem hezká.
15 

Přistáváme na pláži u přístavu kousek za terminálem v Manfredonii.
16 

Cesta pro auto místním autobusem, s přestupem ve Vieste, zabrala řidičům sedm hodin! A tak v 22:00 hod. nakládáme lodě a odjíždíme. Pobřeží Gargana stojí určitě za prohlídku.

Turistická mapa je na:
http://www.viaggiareinpuglia.it/allegati/APT/cartina_gargano_web_1257257778010.pdf

 

Diskuse uzavřena.