Charon – nový mořský kajak

Kajak poprvé na vodu přivezl jeho autor a stavitel Standa Klokočník ve druhém červnovém víkendu roku 2011. Celá akce se odehrála na 163. říčním kilometru Vltavy (pro neznalé – na Orlíku, kousíček nad Žďákovským mostem.) Lodi byla za kmotru dobrá duše budějovických seakajakářů Žandula. Poté, kdy autor loď pokřtil dobrým plzeňským pivem a do kalíšku na kompas vložil pro Charona českou pětikorunu s prosbou, aby vždycky dojel tam, kam se bude jeho kormidelník chtít dostat, s ní Žandula poprvé vyjela na vodu.

IMG_1832
Charonův křest – Standa právě uplácí Charona, aby všechny dovezl až do cíle.

Po zdařilé ceremonii následovala stejně povedená oslava a tak můžeme s klidným srdcem říct, že coby účastníci slavnosti, jsme pro úspěch lodě udělali maximum. A to samé můžeme říct i o jejím autorovi, Standovi Klokočníkovi. Ten se po úspěchu lodě Triena (mimo jiné expedice do Grónska, obeplutí části Skandinávie), rozhodl vytvořit loď pro větší kajakáře. Ideální hmotnost jezdce není ještě stanovena, ale vypadá to slibně pro všechny, kdo mají přes 95 kg.

IMG_1879Standův rukopis je dobře čitelný.

Charon z Trieny tvarově i vybavením hodně vychází, je však zhruba o 10 cm delší a o pár centimetrů širší. Navíc má prodloužený límec kokpitu a musím říct, že tahle změna je pro kolohnáty mého ražení opravdu velmi příjemná. I habáni si už konečně mohou nohy do lodě pohodlně pokládat a nemusí si je lámat o přední palubu. Také komůrka pod přední palubou je o fous větší, takže se do ní vejde i lahev portského, což někteří kajakáři jistě přivítají s potleskem. Ostatní si mohou lépe uložit svou fotovýbavu, či záchranné světlice. Zbytek lodě, tj. příprava pro upevnění tažné šňůry na palubě, skeg i provazy vedené po palubě, příprava pro nožní pumpu a keelstrip na přání zůstávají stejné, jako na Trieně. Není totiž důvod měnit něco, co funguje.

IMG_1888Loď se při představení líbila všem.

Na závěr tedy musím konstatovat, že prozatím loď vypadá slibně. Její autor teď provede různé zátěžové testy, odjíždí i s lodí do Řecka a my se jen můžeme těšit, až po návratu zahájí prodej své nové lodě.

IMG_1896

Charone vítej mezi seakajakáři!

Odkazy:
Standovy stránky Triena.cz

Diskuse uzavřena.