1. eskymácký obrat v Evropě

Tento Článek (Seakayaker USA – issue 128, February 2009) napsal Anders Thygesen – pochází z Dánska, v současné době žije v Norsku. Od roku 1993 se aktivně věnuje mořskému kajakingu. V roce 1996 založil firmu, která se jmenuje Kajakkspesialisten. Od té doby pracuje na plný úvazek jako učitel seakajakových dovedností. Pod jeho dohledem si můžete vyrobit vlastní tradiční kajak. Dosud opustilo jeho dílnu více než 500 kajaků.

V roce 1888 Nansen a 5 členů jeho teamu (Otto Sverdrum, Oluf Dietrichson, Kristian Kristiansen Trana, Samuel Balto a  Ole Nielsen Ravna) jeli na východ Grónska, aby  podnikli jako první přechod ostrova. Po 49 dnech dosáhli západního pobřeží, bohužel zmeškali loď, která je měla vzít zpět domů do Norska. Museli tedy zůstat do jara. Rozhodli se zkrátit si čekání na další loď tím, že se naučí jezdit na kajaku. Nansen byl kajaky přímo fascinován. Se 4 členy expedice si díky pomoci místních postavili kajaky a naučili se je používat. Ve své knize Eskimo life (Život Eskymáka) popisuje kajakové techniky včetně eskymáckého obratu a lovu z kajaku. Autor článku Anders Thygesen si vždycky myslel, že se Nansen naučil eskymovat, chyběl mu pro to ale důkaz.

V roce 2007 se pustil do jejich hledání. Vydal se  do norského Trondheimu, aby navštívil zdejší muzeum a prohlédl si kajak, který patřil tehdejšímu členu Nansenovi expedice Samuelu Balto. Zde se setkal s námořním archeologem Davidem Tuddenhamem, který mu ukázal první vydání Nansenovi knihy Eskimo life. Thyrgesen zjistil, že se jednotlivá vydání poměrně hodně odlišují. S Tuddenhamem se shodli na tom, že oba věří tomu, že se Nansenův team naučil eskymovat. Dva měsíce po setkání zatelefonoval Tuddenham Thyrgesenovi, že nalezl na mikrofilmech staré noviny Dagbladet popisující Nansenovu expedici a jejich návrat v roce 1889.  Nansenova skupina si do Norska přivezla i své kajaky. Při několika příležitostech předvedli své kajakové dovednosti.
Fridtjof Nansen and Oluf Christian Dietrichson in kayaks after coming home from Greenland.

Jednu takovou událost v norském Sandvikenu popisují noviny z 5. června 1889:
Na břehu se shromáždilo velké množství lidí – turistů i místních, čekajících na členy expedice.  Dali si na čas. Na palubě lodi se najednou objevili dlouhé úzké předměty – byly to kajaky. Vypadaly tak křehce a noblesně. Nemohli být vůbec těžké, protože Nansen, Kristiansen a Dietrichson seběhli každý dolů s kajakem v ruce. Nastoupili do kajaků, zakryli otvor a klouzali po vodě a předváděli eskymácké dovednosti. Vystřelili vpřed, rychle zatočili, najendou zastavili a už zase jeli rovně. Nansen předvedli hod harpunou, pokaždé zasáhl cíl, což vyvolalo velký potlesk. Poté fotograf Szacinski požádal o ticho. Na pořad přišla hlavní událost celé akce, která měla zodpovědět i otázku, proč má  Dietrichson na sobě ten podivný černý oblek obepínající jeho tělo a zakrývající částečně hlavu, který není nijak podobný tomu, co nosí Eskymáci. Dietrichson měl předvést trik, který Nansen popsal ve svých spisech, a který používají Eskymáci, když se s kajakem převrátí. Dietrichson se naklonil na jednu stranu, zajel pod kajak a pomocí silného záběru pádlem se vynořil na druhé straně. Tento neuvěřitelný trik zopakoval několikrát a pokaždé úspěšně. Kromě ostatních členů expedice a Eskymáků tento trik nikdo nikdy neviděl.“

Zatímco Pawlatovi nemůžeme upřít jeho zásluhu o zavedení eskymáckého obratu mezi kajakářské dovednosti, zásluha za první veřejný eskymácký obrat v Evropě patří  Dietrichsonovi, vlastně všem členům Nansenovi expedice. Nansen je poměrně známým polárníkem, zároveň by si zasloužil i titul jednoho z prvních klasických seakajakářů a jedním z prvních ovládajících eskymácký obrat – a to 38 let před Pawlatou.

 Fridtjof Nansen in a kayak after coming home from Greenland.

Zdroje:

A Photographic Archive of Fridtjof Nansen’s Life and Work

Wikipedia

Diskuse uzavřena.