Zákaz jízdy na kajaku v Benátkách

Zákaz kajakování v italských Benátkách

Projet si Benátky na kajaku je jedinečný zážitek. Díky kajaku se dostanete do míst, kam nemáte jinak šanci se dostat. Pokud se tam chystáte, přečtěte si pečlivě následující krátký článek. Bohužel nevím, jaké pokuty nebo potíže vás čekají, pokud porušíte zákaz jízdy na některých kanálech. Pokud potřebujete více informací, můžete se spojit s autorem článku prostřednictvím jeho webových stránek.

Venezia-interdizioni-kayak-all-bans-and-unusable-825x510Město Benátky zveřejnilo nově upravenou vyhlášku týkající se dopravních předpisů, ve které se zakazuje kajakům, kánoím, dračím lodím v jízdě po určitých kanálech. Vyhláška vstoupila v platnost 1. 3. 2015.

Ve vyhlášce se jedná o tento text:

Nei Rii principali interni di collegamento: Canal Grande, Cannaregio, Giardini, Greci – San Lorenzo, – Santa Giustina – Sant’Antonin – Pietà, Noale, Novo, Ca’ Foscari, Santi Apostoli – Gesuiti, è vietata la navigazione dei natanti denominati jole, dragon boat, pattini, pedalò, canoe, kayak e tavole a vela e/o a remi.

Je to seznam kanálů, kde je zakázaná jízda všem plavidlům poháněným pádly nebo vesly. Kanály, o které se jedná, jsou zvýrazněné červeně.

Venezia-interdizioni-kayak-640x386Kanály v Benátkách, kde je pádlování zakázáno

Kromě kanálu Grande to nevypadá tak zle. Ale jsou zde další místa s omezením, která nejsou přímo zaměřena pouze na kajaky, ale mají omezení např. pro armádu, policii, gondoly.

Tato omezení jsou přidána na další mapě (fialově):

Venezia-interdizioni-kayak-all-bans-640x386Síť kanálů v Benátkách vznikla již ve středověku, takže lze o kanálech říci, že jsou všechno jenom ne pravidelné. Některé jsou velice dobře propojené, jiné jsou poměrně uzavřené. Spousta úzkých kanálů vede do kanálů slepých, takže pokud se do nich dostanete, nebudete je moci „legálně“ opustit. Což znamená, že zákaz se týká více než jenom citovaných kanálů ve vyhlášce. Všechny tzv. zakázané kanály jsou na mapě vyznačené oranžovou barvou.

Venezia-interdizioni-kayak-all-bans-and-unusable-825x510To už je mnohem více. Pokud vjedete do těchto rádoby povolených kanálů, nebudete z nich moci „legálně“ vyjet jinak než vycouváním z úzkých křivolakých kanálů nebo kanálů s hustou dopravou.

Pokud by město povolilo přejezd některých zakázaných kanálů na některých místech, tak by se mapa výše změnila, ale při současném znění vyhlášky nebude možné jet na žádné kanály, které jsou v mapě vyznačené červeně, oranžově a fialově.

Je mi jasné, že mapa je poměrně nepřehledá, proto jsem vytvořil ještě jednu mapu, kde zelená barva vyznačuje všechny kanály, kam když vjedete, bude se moci dostat ven „legální“ cestou.

Venezia-interdizioni-kayak-non-escluso-di-fatto-640x386Jak vidíte, můžete legálně pádlovat pouze v malé, omezené části města.

Ve městě je 6 zón, kde se budete potřebovat dostat z jedné zóny do druhé přejezdem přes místa s velice hustým provozem.

Bezpečnostní hledisko

2 oblasti v Dossoduro (označené tmavě zeleně) jsou jedině přístupná přes Canale Guidecca, což je místo, kde jezdí velké výletní zaoceánské lodě. Je to velký kanál, kde je hustý provoz, vhodný pro zkušené kajakáře. Rozhodně ne pro začátečníky.

Abyste se dostali z východní části (Castello basso) do střední části k San Marco, budete muset přejet Bacino San Marco, kde je doprava stejně hustá. Kromě velkého množství vodních taxi a autobusů, je v této oblasti také velké množství větších vyhlídkových lodí, které v této oblasti staví, aby mohli lidi vystoupit a nastoupit. Pádlování v těchto místech bude vyžadovat nejen zkušenosti, ale i pevné nervy.

Hlavně nezapomeňte, že nová pravidla byla vydána hlavně z bezpečnostních důvodů. Aby město zajistilo naši bezpečnost, vysílá nás do částí s hustým provozem, kde jezdí i velké lodě.

René se snaží pomoci vyhlášku změnit. Zde je petice, kterou můžete podepsat. Místní kajaková asociace Arcolabeno se snaží sehned dostatek podpisů a 3000 EUR, aby mohl podat návrh na změnu vyhlášky.

Associazione Canoistica Arcobaleno – Canoa e Kayak a Venezia

Článek byl přeložen se souhlasem autora – dánského kajakáře a majitele půjčovny Kayak Venice Rene Seindala žijícího v současné době v Benátkách. Zde je původní článek.

Diskuse uzavřena.