Novinky z Paddlesports Retailer a PaddleExpo 2018

V letošním roce jsem se zúčastnila 2 výstav, kde byly představovány vodácké novinky na sezónu 2019. První byla výstava Paddlesports Retailer v Oklahoma City, USA na konci srpna, druhá PaddleExpo v Norimberku.  Obě jsou kontraktační výstavy, široká veřejnost na ně nemá vůbec přístup. Na obou jsem byla jako vystavovatel, na první dokonce sama na stánku, takže nebylo moc času na prohlížení. Nicméně jsem se snažila vše, co mě zaujalo, vyfotit a vyhledat k tomu příslušné odkazy, aby ten, koho to bude zajímat více, mohl už sám zapátrat. Co z toho se dostane i na český trh ale netuším.

Paddlesports Retailer:

Američani před výstavou organizují Demo Day, kde máte možnost vyzkoušet si buď osvědčené kousky nebo horké novinky. Demo Day probíhal v Oklahoma Whitewater Center – nádherném umělém kanále a nedaleké řece. Já se soustředila na touringovou část, která probíhala pouze na řece a za půlden jsem bohužel nestihla vyzkoušet vše, co bych chtěla.

Při příchodu na akci jsem potkala Marka z finské firmy Kajak sport OY, nesl své kompozitní gronské pádlo Inuksuk (materiál karbon, spojka umožňující změnu délky pádla). Neváhala jsem, požádala o zapůjčení a celé odpoledne pádlovala s tímto kouskem. Chvilku jsem si musela zvyknout na ostřejší hrany, ale jinak mi pádlo naprosto vyhovovalo. Dlouhou dobu jsem strávila u firmy Stellar a projela se na všem, co bylo k dispozici. Mým favoritem byl surfski kajak S185, rychlá 5,5 m dlouhá lodička, která mi vůbec nepřišla nestabilní (lidi od Stellaru mi ho nechali na závěr, prý byl nejvíc nestabilní a vyžaduje už určité zkušenosti:). Kdybychom neměli daleko k moři, určitě bych nějaký surfski kajak pořídila.

U firmy Current Design jsem vyzkoušela 2 kajaky, bohužel si nepamatuji jména modelů. V tom bílém bych se hned někam vydala.

Na samotné výstavě se mi nejvíc líbil vodotěsný batoh od firmy Gecko. Tento model nabízejí v několika velikostech a různém barevném provedení.

Firma Kajaksport představila 2 noviny: denní komoru, kterou si můžete dodatečně namontovat do jakéhokoliv kajaku, o objemu 3,5 l

a deckbox o velikosti 4l.

Nová pádla představily firmy  Werner – Shuna speciál na kayak fishing s možností změny délky pádla v rozsahu 20 cm (220 – 240, 240 – 260 cm),

Aquabound  Whiskey Fiberglass

Tango Fiberglass s rovnou žerdí nebo klikou a nově možností i 4dílné verze.

Z oblečení byl k vidění suchý oblek od firmy Mustang Survival (pro mě absolutní novinka) model Hudson

krásná lehká bundička od Level Six Kenora,

suchý oblek od Kokatatu Odyssey, speciál pro seakajakáře, z 3vrstvého Gore-Texu vyztužený na exponovaným místech (zadek, kolena, lokty) kordurou, kapsami na rukávech a odepínací kapucou.

Firma Kokatat také získala cenu za nejlepší touringovou vestu, model Neptune.

Nadchlo mě provedení dětské vesty BOB od firmy MTI. Tato firma úzce spolupracuje s americkými záchrannými systémy, ale nemají evropské certifikace, takže do Evropy zatím nic neposílají.

Firma Gator Guards nabízí jednoduchý set Gator Patch na opravu kajaku. Obdélníček z polyesteru zpevněného sklolaminátovými vlákny pouze položíte na díru a necháte 1 h působit UV záření.

V soutěži nejlepší doplněk byla nominována tato jednoduchá kolečka. Vyrábí je firma The Kayakcart, kolečka jdou jednoduše sundat, vypadala bytelně, ale neměla jsem možnost je dát na kajak a zkusit je projet.

Nejlepším novým touringovým kajakem byl vyhlášen Stratos 12,5 LG od firmy Dagger

Třešinkou na dortu této cesty bylo setkání s designerem dětského touringového kajaku Tsunami SP od firmy Wilderness, Bobem Mc Donough. Kajak, který se už bohužel nevyrábí, ale díky konexím se nám podařilo v posledních 3 letech sehnat do Grónského klubu 8 lodí u různých evropských distributorů. Naše děti tento kajak naprosto zbožňují. Bob už bohužel u Wilderness nepracuje, teď se věnuje designu kajaků na kayak fishing.

PaddleExpo

Letos na výstavě poprvé vystavovala estonská firma FOX.MIT OU, která vyrábí kompozitní touringové kajaky.  V nabídce mají i debly. Na jejich lodích se hodně jezdí Vohandu maraton.

Pro rodiče, kteří hledají lehký kompozitní touringový kajak pro svoje ratolesti, lze jenom doporučit novinku od firmy Kidyak Adventure, 417 cm dlouhý a 46 cm široký kajak. Lze si vybrat materiál – sklo, sklo s karbonem nebo čistý karbon (váha do 11 kg).