Cape Horn is not a gift

Extrémní seakajakářku Freyu Hoffmeister asi netřeba příliš představovat ani v našich vodách. Kdo by neslyšel o jejích výpravách posledních let . Začalo to obeplutím Islandu, následoval Nový Zéland, Austrálie, pak Jižní Amerika a v současné době obeplouvá Ameriku Severní. O svém dobrodružství kolem Jižní Ameriky vyšla na podzim roku 2016 kniha Cape Horn is not a gift.

A pro mě to opravdu dárek nebyl.  O knihu jsem si napsala vloni Ježíškovi, dorazila mi poukázka od dárce z Amazon.com. Když jsem si chtěla knihu stáhnout v elektronické podobě do Kindla, dozvěděla jsem se, že Česká republika není na seznamu zemí, kde knihu lze stáhnout.  Poukázka tedy byla vrácena a já si knížku zakoupila sama (to šlo!).

Freya vyrazila na cestu 30. srpna 2011 a plavbu ukončila 30. dubna 2015. 27000 km si rozdělila na několik etap, většinou pádlovala sama, ale na 1 úsek se k ní připojil i její přítel. Po každé ukončené části se vrátila zpátky do Německa, aby nabrala sílu, zařídila potřebná víza, zásoby….

Nejvíce jsem se samozřejmě těšila na vyprávění z jihu Jižní Ameriky, obeplutí Mysu Horn. I když jsem Freyinu plavbu nesledovala během samotnéplavby, přece jenom se mi donesly zprávy o špatném počasí a komplikacích v této oblasti (mimo jiné utonutí Freyina kamaráda, který se pohyboval ve stejný čas v této oblasti).  

 Až naposlední úseky (pobřeží Brazílie) jsem celou knihu přečetla jedním  dechem. Líbí se mi, že Freya zmiňuje jménem všechny lidi, u kterých měla možnost přespat nebo kteří ji nějakým způsobem pomohli.  

Kniha je pro nás dostupná pouze v německém nebo anglickém jazyce a na dlouhé zimní večery ji mohu vřele doporučit (já si užila anglickou verzi). Myslím, že se nudit rozhodně nebudete. A mimo jiné se dozvíte, jak se v noci jede na vlně Pororoca nebo jaké dobroty můžete zakoupit v malých místních obchůdcích, když potřebujete trvanlivé jídlo na 2-3 týdny.