Hněvkovická přehrada – tip na jednodenní výlet

Hněvkovická přehrada na řece Vltavě byla vybudovaná spolu s nádrží Kořensko v letech 1986 – 1991. Přehrada leží mezi městy Hluboká a Týn nad Vltavou a byla vybudována jako zdroj technologické vody pro nedalekou jadernou elektrárnu Temelín. V hrázi jsou 2 Kaplanovy turbíny.

Pokud chcete vyrazit na jednodenni nenaročnou projížďku, mohu doporučit trasu České Vrbné – hráz Hněvkovické přehrady.

Když teče voda na slalomovém kanale v Českém Vrbném, můžete dát kajak na vodu pod „Kolovadlem“ a sjet si posledni kaskádu. Doporučuji nejdříve prohlédnout, velikost posledního schodu zavisí na hladině řeky Vltavy, v létě je schod podstatně vyšší než na jaře a to by se nemuselo líbit zejména lodím z kompozitních materiálů…
Kanál ústí pod jezem v Českém Vrbném. Mohli byste jež už z Českých Budějovic, jez v Českém Vrbném nejde sjet a loď zde musíte po levém břehu přenést, je to určitě 300 m.

DSC_6512.JPG

Jakmile vjedete do řeky Vltavy, dostanete se do upraveného koryta rychle tekoucí vody, za chvíli jste nad jezem v Hluboké nad Vltavou, i když je to 4 km. Můžete se kochat výhledy na zámek. Jez v Hluboké se musí přenést. V parčíku u jezu Vás možná zaujme veliký kámen – připomíná místo popravy Záviše z Falkenštejna. V Hluboké si ještě užijete tekousí vodu, ale jen co opustite městečko, začne se řeka pomalu rozlévat. Až do Purkarce pojedete v uzavřeném, lesy obklopeném kanonu řeky. Cestou můžete obdivovat několik skal, které rostou přímo z vody.  Rušit Vás tu budou jenom rybáří čekající na svůj kapitální úlovek. Před Purkarcem minete na levém břehu zříceninu Karlova hrádku, bohužel kvůli vysokým stromům není od vody vůbec vidět. Purkarec je znamá vorařská osada, založená ve 14. století Karlem IV., ve vsi mají dokonce Pamětní síň vorařství a plavectví.  Díky přehradě stojí kostel úplně na břehu.

Z Purkarce to je na hráz tak hodinu pádlování, tedy pokud moc nefouká.

 

Diskuse uzavřena.