Greenlandkayaking

Nikdo přesně neví, kdy je datován vznik, ale existují odhady, že se jedná o vybavení používané před tisíci lety, takže jejich konstrukce je časem dokonale prověřena Laughing. Také jsou rozdíly mezi „West Greenland a East Greenland“.

Dnešní výrobky se od původních více či méně liší, ale základ je stejný – dřevěná konstrukce, někdy lepená, někdy z jednoho kusu. Výrobci a propagátoři těchto pádel upozorňují na několik výhod: přírodní materiál příjemný na dotek, jednodušší technika pádlování vhodná na dlouhé trasy, možnost domácí výroby a ekologičnost. V každém případě ty lepené z různých druhů jinak barevných dřevin jsou krásný kus nábytku. Původní obyvatelé Greenlandu měli značně omezené zdroje, tak stavěli plavidla a pádla z toho, co jim poskytla příroda. Pádlo vyřezali z kusu dřeva a hrany vyztužili kousky kostí, aby je chránili před poškozením o led. Lodě měly svazovanou dřevěnou konstrukci potaženou tulení kůží.

Takže až zase potkáte „pádlistu“ s podivným párátkem, tak už budete vědět, že je buď postižen poslední módou,  nebo našel zálibu v tomto klasickém způsobu pádlování.

proč nejsou tato pádla dostupná na našem trhu se zeptejte třeba v HáGéčku, oni si pro Vás určitě nějakou tu lež vymyslí Wink.

A pro ty, kteří by měli zájem se o Greenland kayakingu dozvědět víc, nebo si dokonce měli chuť vyrobit vlastní pádlo či loď,
přikládám několik užitečných adres:

Poznámka redakce: autor článku s tímto podivným párátkem zatím nikdy nepádloval.  Tongue out

Diskuse uzavřena.