Benátky (nejen) v zimě pro seakajakáře

Proč jet do Benátek v zimě?

Benátky jsem navštívil na kajaku 2x (jednou na Vánoce a jednou na Velikonoce) a protože mě kamarád poprosil, abych mu dal nějaké rady, sedl jsem a všechno, co mě napadlo jsem sepsal. Nakonec mi došlo, že by to mohlo zajímat i ostatní a tak jsem se rozhodl článek zveřejnit. Rady, které tu zveřejňuji se vlastně netýkají návštěvy jen v zimě, ale přesto doporučuji k návštěvě tohoto města na vodě spíše chladnější měsíce roku. A víte proč?

No, proč ne?!

Podle mě je to nejlepší doba – ve městě je méně turistů, voda v kanálech nezapáchá a navíc máte možnost užít si na vodě dlouhé večery. Předvánoční projíždění setmělých uliček je to nejlepší, co jsme tam kdy zažili. Tenhle článek není ucelený průvodce, ale myslím, že pro zvídavé bohatě stačí. A to, co tu není, to si sami snadno objevíte, až do Benátek dojedete. Výlety jsou to nenáročné a vhodné jsou i pro začátečníky!

IMG_2612

Ubytování

Používali jsme (tenkrát celoročně otevřený) kemp Fusina. Kemp je vyznačen i na přiložené mapce (vlevo dole). Zda ale mají otevřeno a jestli mají volná místa, by bylo nejlepší ověřit mailem, nebo telefonem.

Ceny se pohybují kolem 10,- € / osoba, 5,- € auto a 9,- € stan. Velkou výhodou, zejména pro ty, kdo nejsou na pádlování v zimě adaptovaní, jsou horké sprchy a sušičky prádla (1,- €).

Mapy

Pro pohyb po moři v oblasti Benátek nám bohatě stačila mapka stažená z internetu (trochu podrobnější, než ta, kterou přikládám k textu). K ježdění přímo po Benátkách je ideální turistická mapka, kterou dostanete na recepci kempu, nebo v informacích ve městě. Tyhle mapky jsou zadarmo.

Benátky_mapa

Počet dní a kam jet

Myslím, že k návštěvě Benátek stačí 3 dny.

1. den

Pokud na místo dorazíte ráno, ubytujte se a hned skočte do lodí. Pozor, přímo před kempem vede podél břehu trasa pro velké lodě, tak ji přejíždějte opatrně. Jednou na nás někdo pokřikoval, že tam na vodu nemůžeme, ale to je ptákovina. Ke kempu přiléhá zátoka, kde jsou i malé lodě a ty tady mají výjezd na volnou vodu povolený.

Vaše první cesta může vést přímo do města. Za zastavení určitě stojí malý opuštěný ostrůvek San Giorgio in Alga (viz mapka). Je přímo po cestě a najdete na něm úplně divokou přírodu a jako bonus ještě krásnou a romantickou zříceninu.

IMG_5818

Do Benátek nejspíš vjedete velkým průplavem. Pozor, jsou tu kolmé břehy, mezi kterými jezdí dost lodí, takže vlny jsou tady občas docela nevyzpytatelné a občas i docela nepříjemné. Jeďte dál a po levoboku nechte baziliku Santa Maria della Salute. Hned za výraznou Doganou můžete zatočit doleva na Canal Grande a začít prozkoumávat město. A rozhodně dojeďte až k Ponte Rialto, je to krásný most. (Cestu až k Doganě jsem v mapce vytečkoval modře.)

V zimě padne brzy tma, takže vydržte až do soumraku. Noční plavba ztichlým městem je exkluzivní zážitek. Na cestu domů se ale vybavte baterkou.

IMG_2538

2. den

Druhý den zkuste vstát včas a vydat se na ostrůvky Murano a Burano. Sledujte červeně vytečkovanou trasu – těsně před městem můžete podjet propojení pevniny a Benátek pro auta a vlaky. Při odlivu budete muset vylézt z lodě a kousek jí popotáhnout, ale jde to bez problémů. Jen pozor na hodně ostré mušle.

Pak můžete zastavit u ostrova San Michele (kde je známý hřbitov) a odtud pokračovat na Murano. To je známé bohatou sklářskou tradicí – ve vodě jistě najdete spoustu krásných barevných sklíček.

IMG_5757

Z Murana je to kousek cesty na Burano. To jsou takové Benátky v malém. Krásné a klidné místo. Za to pádlování až sem rozhodně stojí. A s trochou štěstí tu narazíte na plavidla, na kterých tu místňáci trénují a závodí. Jsou to takové gondoly pro víc pádlerů.

IMG_5783

Cestu zpět můžete spojit s další návštěvou města. Jeďte zpět na Murano a odsud prostě namiřte přímo do Benátek a zkuste náhodně vybrat nějaký kanál a městem projet až k Doganě a domů se vrátit zase po modré. To prozkoumávání uliček a kanálů nás vždycky bavilo nejvíc

3. den

Asi to nejlepší, co můžete udělat před odjezdem, je dojet do Benátek a zkusit si je projít pěšky. V podstatě jsou dvě možnosti – přímo od Fusiny (kousek za vjezdem do kempu) jezdí lodě. Nevím, jestli i v zimě, ale zřejmě ano. Cesta větší lodí je docela príma změna. Nebo si sbalte saky paky, skočte do auta a do města dojeďte. Když přejedete most vedoucí do města, najdete vpravo velké parkoviště (zhruba u písmenka A v mapce).

K procházení doporučuji kromě obvyklé trasy na náměstí sv. Marka ještě projít severní kus ostrova. Je tam spousta klidných a krásných uliček a také židovská část města. Stojí to celé za shlédnutí. Možnou variantou je jet ještě jednou pádlovat, prý je docela zážitek přiblížit se po moři k letišti, ale o tom jsem jen slyšel.

IMG_5710

Průjezd na moře

Zkoušeli jsme najít nějaký malý průplav skrz Lido, ale nepovedlo se to. Asi to jde jen tím hlavním, ale nejspíš to nebude extra hezká záležitost. Nevím.

Zvláštnosti

Pozor, po Benátkách by se mělo jezdit VLEVO. Je to proto, že gondoly mají kormidlo, či veslo (nebo co to je za nástroj) na svém pravoboku a tak by se jim blbě jezdilo podél zdí. Jak ale brzy zjistíte, neplatí to úplně vždycky a všude. Tak se prostě naučte frázi „scusi“ [čti SKUZI] a s úsměvem se ponořte do rumraje, který v kanálech vládne. Většina gondoliérů měla spíš radost, když nás viděla, my jim mávali a slušně pozdravili.

IMG_2721

Ježdění na kajaku po městě je asi spíš nepovolené. Na stránkách města se píše: „The only recreational boats that can navigate in the inner canals are those owned by residents in the Venice historic centre or lagoon islands or holders of special licenses for water space in the historic centre or the Giudecca and in craft whose tonnage does not exceed 5 tons.“ Což si vysvětluji tak, že rekreační lodě smí do města jen pokud mají výtlak pod 5 tun a současně patří obyvatelům města, ostrovů v okolí a nebo mají licenci. Na druhé straně někde jsem našel poznámku od nějakého itala, který tvrdí, že: „With the paddle is free navigation in Venice. The only canals are prohibited Rio Cà Novo, Rio Cà Foscari, Arsenale. Night sailing with white light 360°“ Tedy, že pádlovat se dá všude, s výjimkou kanálů Rio Cà Novo, Rio Cà Foscari, Arsenale. V noci je zaptřebí bílé světlo 360°. Osobně nevím o nikom, kdo by měl problémy. Kromě jednoho incidentu s naštvaným řidičem motoráčku a nějakým pošukem na břehu jsme si návštěvu maximálně užívali.

IMG_2483

Oficální nařízení o pohybu v benátských vodách si můžete stáhnout tady.

Závěrem tedy musím všechno shrnout – jestli jste v Benátkách nebyli, určitě si tam jeden prodloužený víkend naplánujte! Nebudete litovat a město, kde namísto ulic plných aut jsou kanály po kterých jezdí mraky lodí, se vám určitě bude moc líbit!

IMG_2444

Diskuse uzavřena.