Amatérské porovnání seakayakářských nožů

 

Trochu jsme se porozhlédli po kapsách a kapsičkách – vlastních i cizích (neboj Žandulo, já ti ten tvůj žabikuch jednou určitě vrátím) a vybrali jsme do našeho testu víceméně náhodně následující výrobky:

 1. Honzův Gájdovský zázrak – NRS Pilot KnifeP1020943
 2. můj Mazánek – Tool Logic SL3 Folding Knife with Fire Starter
 3. Svítící obludu – nůž poskytnutý Nejlepší půjčovnou na světě
 4. Kudlu z Tullnu – vyrábí Aeris, zakoupeno mezi potápěčskou výbavou
 5. Reklamní otvírák – laskavě poskytla firma TNP
 6. Švýcarák – Victorinox Rescue Tool

Na osobní nátlak jisté nejmenované osoby (byl to Brčko, práskat se musí) jsme se pokusili sehnat i legendární rybičku (Nůž Mikov RYBIČKA), ovšem podle webu (http://www.kentaurzbrane.cz/noze/nuz-mikov-rybicka), nebyl tento nůž zrovna v době přípravy testu skladem. Tak snad někdy příště.

V testu samotném nám šlo zejména o to, jak se který nůž pohodlně ovládá a používá, jak je odolný a jestli se hodí pro použití na mořském kajaku. S každým jsme tedy udělali několik shodných akcí (souhrn najdete v tabulce) a subjektivně hodnotili (1-5 bodů, čím víc – tím líp), jak podle každého nás dvou vyhovuje.

Na závěr dodávám, že se jedná o čistě osobní záležitost a jestli na nás někdo dá a koupí si nůž podle naší rady, kterým si uřízne ruku, ať za námi nechodí se stížností, či s pláčem. Každému vyhovuje něco jiného a nelze čekat, že bychom vytvořili pořadí nožů, na kterém se všichni shodnou. Spíše jsme chtěli, aby čtenáři měli představu o tom, co všechno lze vzít do úvahy při pořizování kudly.

A teď k jednotlivým kategoriím, ve kterých jsme nože hodnotili:

 • Provedení: celkový dojem, jaký v nás nůž zanechává. Jestli je to od pohledu laciný šmejd z Číny, nebo pečlivě zpracovaný předmět, na který bychom se nebáli se spolehnout. A taky jak se nám nůž líbí, jak moc bychom ho chtěli mít a vozit ho.
 • Jak pasuje do ruky: jeden ze slabých článků testu. S Honzou jsme oba téměř biometrické kopie (kromě břišních partií, kde jsem přeci jen více vybaven), a tak není úplně šťastné, že s námi nehodnotil někdo s menší rukou. Proto jsme zařadili „Anketu GK“, kde jsme tento nedostatek eliminovali. Obecně šlo o to, jestli nemá ostré hrany, jestli z ruky nepadá a netlačí.
 • Tvrdost čepele: v jednom profesionálním testu nožů jsem našel tuto vyčerpávající informaci – Tvrdost oceli je u kvalitních nožů obvykle 55 až 58 HRC (stupně podle Rockwella), minimum pro kvalitní kuchyňský nůž stanovuje norma na 52 HRC (japonské nože z damaškové oceli jsou často ještě tvrdší – kolem 60 HRC). Vyšší hodnota znamená tvrdší ostří, které vydrží déle ostré. Proto jsme nože nakonec nechali změřit. Podle mých osobních zkušeností se tvrdší nože i lépe brousí. Ale čeho je moc, toho je příliš. Hrozí, že moc tvrdý nůž bude křehký a hodně tvrdý nůž se taky neostří snadno. Přesto jsme jako optimum stanovili velmi široké rozmezí 50-60 HRC. Nikdo z nás, běžných uživatelů, asi nebude složitě někde nechávat svůj nůž měřit.
 • Broušení: jak se který nůž brousí. Nejjednodušší je rovné ostří, ale zubaté ostří, určené k řezání provazů nepovažujeme za handicap. Dva nože jsme nezkoušeli brousit: Švýcarák a Svítící obludu. Mají jen zubaté ostří a do toho se nepouštíme. Co s nožem až se otupí, to nevíme. Odnést k odborníkovi, sehnat malé pilníčky a zkusit to přejet, nebo koupit nový nůž? Těžko říct.
 • Ovládání: ukázalo se, že tady jsou velké rozdíly. Za ideální považujeme snadné ovládání jednou rukou. Trochu obtížně se porovnávaly dvě různé kategorie – „gájdovské“ nože, které se zasouvají do pevného pouzdra a skládací nože. Tak si případně pročtěte naše komentáře a porovnávejte nože shodných kategorií mezi sebou. Hlavně jsme posuzovali otevírání a nahmátnutí (vytažení z pouzdra).
 • Přeříznout klacek: tady už jde do tuhého. Jak dlouho a s jakou námahou jsme se s klackem museli prát? Musím říct, že u některých nožů to byl docela oříšek.
 • Přeříznout špagát: podobné jako předchozí kategorie.IMG_7024
 • Uříznout chleba: zvolili jsme klasický český bochník a zkoumali, jestli chleba uřízneme nebo užvejkáme. Chleba byl starý a my jsme byli po bujarém večírku. Proto (a s přihlédnutím k mojí nešikovnosti) výsledek nevypadal příliš lákavě. Zvláštní podkategorii tvořila akce „řezání koblihy“ – se zubatým ostřím se koblihy řežou báááječně. Jenom pro řezání cukrářských výrobků není na vodě bohužel moc důvodů.
 • Namazat chleba: testery s radostí očekávaná kategorie. Na společném pádlování GK jsme všem namazali chleby taveným sýrem. Ale prý jsme hrozně zdržovali, nechala se slyšet Evička. Takže to takovej trhák nakonec nebyl.
 • Řezání PET láhve: každý občas potřebuje PETku uříznout (zejména pánové asi vědí proč). Stačí, aby nůž měl ostrou špičku? Tahle kategorie podle nás prokázala, jak si nůž poradí i s netradičním úkolem.
 • Vyčištění: člověk potřebuje nůž nejen utřít do kalhot, ale občas i pořádně umýt. Půjde některý snáz? Mají některé nože dutiny, kde zůstávají zbytky od oběda?
 • Odolnost proti korozi: nože na týden namočili do „čajíčku“. Jeho základem je vlastnoručně dovezená mořská voda z Benátek (takže hodně špinavá a v rámci možností i slaná). Tuto tekutinu jsem doplnil ještě octem. Neměl jsem obyčejný, proto jsem použil balsamico, a tak se výsledná tekutina velmi nápadně podobá čaji. Do tohoto sajrajtu jsme ponořili ostří nožů a pak jsme hledali stopy koroze. Nože jsme do srovnání přijímali v různém stavu – od nožů úplně nových (Honzův guide, kudla z Tullnu, Švýcarák), přes nože párkrát použité (můj Mazánek) až po nože evidentně jeté (Svítící obluda a hlavně Reklamní TNP otvírák). Proto se o odolnosti proti korozi dalo ledacos usoudit jež před testem – na TNP otvíráku je problematickým místem provedení rukojeti. Na ní je několik malých šroubků, evidentně nikoli nerezových, ale jen galvanicky zinkovaných. U Mazánka zase zlobí škrtátko. Ale o tom se víc dozvíte dále.
 • Držení ve vodě: testovali jsme nejprve tak, že jsme vlezli do vody ve vestě a zkoušeli nože vytáhnout. Tady šlo v podstatě jen o obecné porovnání dvou kategorií – zavíráků v kapse a guide nožů na vestě. Další část testování probíhala tak, že jsme pod vodou řezali do klacku, abychom poznali, zda je to v něčem jiné, než na suchu. Což se nepotvrdilo. Nože, které nám seděly na břehu, seděly i pod vodou. Jediná odlišnost je, že nám připadalo, že se pod vodou lépe řeže zubatým ostřím, které jakoby míň klouže po povrchu dřeva. Ale to byl možná jen pocit.
 • Nošení a upevnění na vestu: původně jsme chtěli posuzovat, ale ukázalo se jako zbytečné. Polovina nožů se strká do kapsy, zbytek se „nějak“ připevňuje a těžko to porovnáme, každý má jinou vestu.
 • Anketa GK: Rozložili jsme nože na stůl a členové GK (tedy relevantní vzorek síkajakářů – od sličných dam a dívek až po ohavné zarostlé mořské vlky) si vybrali dle svého vlastního momentálního rozpoložení tři nože a seřadili je. První dostal 3 body, druhý 2 body a třetí jeden bod. Nechtěli jsme, aby členové GK moc přemýšleli, mnohdy jsou rychlá intuitivní rozhodnutí lepší, než dlouhé a únavné testování, ovšem některé účastnice testu nám v tomto případě udělali čáru přes rozpočet.
 • Cena: cenu uvádíme bez dopravy (která o něco podraží nože posílané poštou z dovozu). Dolary i eura jsme přepočítávali „přibližně aktuálním kurzem,“ tady ani nešlo o moc přesný výsledek.

K jednotlivým nožům jsme připravili komentáře a popisy, na konci testu je srovnávací tabulka. Tak se podívejte, k čemu jsme došli. Průběh srovnání jsme náhodně zaznamenávali, pokud by někdo chtěl vidět více fotografií, napište mi.

Upozornění: toto hodnocení rozhodně nemá nahradit testy jednotlivých nožů. Některé jsme měli k dispozici jen po krátkou dobu, některé jsme na lodi ani nevozili. Jde o porovnání, abychom p.t. laskavému čtenáři umožnili získat rozhled. Některé nože ještě samostatně testujeme a výsledky si určitě nenecháme pro sebe. Z těchto důvodů ani nevyhlašujeme vítěze testu.


 

Honzův Gájdovský zázrak (NRS Pilot Knife)IMG_6158

Výrobce: NRS

Druh nože: Pevný

Materiál čepele:

Materiál rukojeti: kov + guma

Materiál ostatní: plastové pouzdro        

Cena: 820,- Kč

Délka celková (mm): 190 mm

Délka čepele (mm): 77 mm

Délka s pouzdrem (mm): 195 mm

Typ pojistky: plastová v pouzdře

Tvrdost (HRC): 55

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 98 g / 147 g

 

Jedná se o typickou ukázku toho, čemu zjednodušeně říkáme „gájdovské nože“. Takže jde o pevný nůž, který se nosí v plastovém pouzdře upevněném na vestě. Provedení nože je excelentní, vypadá velmi profesionálně. Tento nůž sedí v pouzdře velmi pevně a uvolňuje se opravdu snadno. Je vybaven několika vymoženostmi – jedna strana ostří je tupá, takže se s ní dá snadno mazat chleba, uvnitř rukojeti jsou otvory, které slouží jako otvírák a klíč k uvolnění šroubu. Konec rukojeti má bodec na rozbíjení skla. Nůž i s pouzdrem je velmi plochý, takže na vestě moc nepřekáží. Pozor, na některé vesty nejde upevnit – kdo si jej chce pořídit, měl by mít na vestě takový ten plastový čtvereček, nebo přezku na rameni vesty. Jinak ho opravdu nepřichytíte. A podotýkám, že vyjímání pouzdra z toho upevňovacího čtverečku na vestě je opravdu těžké.

Nůž má krátké „tupé“ ostří. To sice pochopitelně trochu míň řeže, ale zase dlouho drží ostré. Navíc je nůž z velmi tvrdého materiálu, což je to poznat i při broušení. (Jako jediný nůž evidentně „kladl“ při broušení tuhý odpor.) A protože je tvrdý, mohl by mít tendenci ke křehkému lomu. Tomu ovšem krátké ostří trochu zamezí.

Držení nože je ucházející, ale pod vodou se těžko dá poznat (navíc s potenciálně zkřehlýma rukama), jestli řežu ostrou stranou nože, nebo používám tu na mazání chleba. Což může v kritické situaci vést k jistému rozčarování. Provedení rukojeti je sice asymetrické, ale podle nás je odlišení obou stran nedostatečné.

Nůž měl problémy s testem koroze. Po testu se objevila degradace černěného povrchu nože (objevily se bílé tečky, které nejdou dolů) a tam, kde materiál nože není potažen touto ochrannou vrstvou, nůž koroduje. Což ale neznamená, že je nůž nekvalitní, spíš jde o to, že byla použita uhlíková ocel, nikoli nerez. Což potvrzuje i test tvrdosti.

Pokud jste příznivci nošení na vestě, jistě bude tenhle nůž ozdobou (a znalci-značkaři jistě zavrní blahem, když uvidí na čepeli nože vylisované „NSR“). A cena jistě není nijak přehnaná.

 


Můj mazánek (Tool Logic SL3 Folding Knife with Fire Starter)IMG_6171

Výrobce: Light My Fire

Druh nože: zavírací

Materiál čepele: nerez, neoznačená

Materiál rukojeti: plast

Materiál ostatní: ocílka (Swedish made FIRESTEEL)        

Cena: 797,- Kč

Délka celková (mm): 182 mm

Délka čepele (mm): 74 mm

Délka zavřený (mm): 112 mm

Typ pojistky: pod čepelí

Tvrdost (HRC): 55

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 85 g

 

O tomto noži dokážu psát jenom se slzou v oku. To je prostě NŮŽ s velkým N. Po roce používání o něm rád napíšu celkovou recenzi. Provedení je bezvadné a nůž pěkně pasuje do ruky. Protože je určen pro kajakáře, má v základní výbavě kromě rovného a zubatého ostří i píšťalku (o jejích schopnostech se brzy dočtete jinde) a ocílku umožňující zapálení ohně.

Ovšem, abych byl tedy spravedlivý, ocílka je nejproblematičtějším místem nože. Z principu nemůže být vyrobena z nerezavějící oceli a tak podléhá rychle korozi (tvoří se na něm taková jako zatvrdlá pěna). A navíc – a to je horší – v noži nedrží stabilně. Někdy samovolně vypadne, a někdy nejde vytáhnout ani párem volů. V rámci tohoto srovnání jsme se o zapalování ohně nepokoušeli, ale je jisté, že to jde špatně. Nebo nemám cvik. Na druhou stranu, plynový vařič s tím zapálíte a nemusíte se starat o zápalky. Což je jistě fajn.

Druhou drobnou výtkou je, že se mi po prvním pobytu na moři (ach, sladké Benátky…) na noži objevily stopy koroze. Zřejmě ale nejde o korozi materiálu, spíš se jedná o korozi vnesenou. Nůž si často a pečlivě brousím a je možné, že reziví drobné piliny, které se na nůž při broušení dostanou. Druhým zdrojem těchto nečistot je nejspíš právě škrtání nožem o ocílku. Nicméně veškerou korozi jde setřít, tedy skutečně nejspíš nejde o korozi materiálu ostří.

Pokud jde o ovládání, jde výborně otevírat a dokonce i zavírat jednou rukou. Navíc je poměrně lehký, tak se ve vestě nosí výborně. Nůž se dobře drží, dobře zavírá. Líbí se mi řešení, kdy je nůž k vestě připnut nejen provázkem, ale i kouskem gumy (testovali jsme na vestě Hiko). To umožňuje flexibilitu a přitom je menší pravděpodobnost, že se nůž ztratí.

 

I když pominu svůj velmi osobní vztah k tomuto nožíku, musím říct, že jej doporučuju i přes jeho drobnou vadu všem. Respektívně, musím prostě říct, že jsem hezčí nůž neviděl.

Odkaz: http://lightmyfireusa.com/firesteelknife.html


 

Svítící obluda (nůž poskytnutý Nejlepší půjčovnou na světě)IMG_6174

Výrobce: Motion Research

Druh nože: pevný, s uložením v pouzdru

Materiál čepele: nerez ocel, označená „420“

Materiál rukojeti: plast

Materiál ostatní: —

Cena: zhruba 400,- Kč

Délka celková (mm): 174

Délka čepele (mm): 60

Délka zavřený (mm): 187 (zasunutý v pouzdře)               

Typ pojistky: plastová v pouzdře

Tvrdost (HRC): 47

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 85 g / 121 g

 

Jde o plastový, od pohledu jakoby levný výrobek. Posoudit provedení je poměrně obtížné, protože je ve vlastnictví Nejlepší půjčovny na světě a proto je nastříkán sprejem, což už tak nepříliš pěkně vypadající výrobek ještě degraduje. Mně osobně se nůž příliš nelíbí, design je takový toporný.

Ovládání je na jednu stranu jednoduché a příjemné, po stisknutí pojistky nůž povyskočí z pouzdra. Na druhou stranu jej lze do pouzdra zasunout jenom v jedné pozici (nedá se otočit) a to může být v krizové situaci komplikované. Možná se to ale týká jenom tohoto konkrétního exempláře, protože od pohledu by to mělo být jedno, jak jej zasouváte do pouzdra. Do ruky nůž moc nepasuje, zdá se dost malý a navíc tlačí přečuhující ocelový výstupek na konci rukojeti. Navíc trpí podobnými obtížemi, jako Honza guide nůž. Nedostatečně definovaný úchop nože umožňuje marné pokusy o řezání tupou stranou nože.

Upevnění na vestu je řešeno dvěma způsoby – buď protažením nějakých dvou pásků, nebo přišroubováním. To se nám jeví jako docela chytré řešení. Nůž nemá ani kousek rovného ostří, tak nevím přesně co si počít, až se otupí. Já bych to brousit nechtěl ani neuměl.

Odkaz: http://shop.nextadventure.net/motion-research-pfd-bc-knife.html


 

Kudla z Tullnu (zakoupeno mezi potápěčskou výbavou)IMG_6144

Výrobce: Aeris

Druh nože: Pevný

Materiál čepele: nerez ocel, značená 304

Materiál rukojeti: plast

Materiál ostatní: plast  

Cena: 10,- € (výstavní cena, Tulln 2010)

Délka celková (mm): 150

Délka čepele (mm): 63

Délka zavřený (mm): 162 (zasunutý v pouzdře)               

Typ pojistky: plastová v pouzdře

Tvrdost (HRC): 0

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 63 g / 96 g

 

Nůž je z plastu, nicméně i přes relativně nízkou cenu je zpracování velmi dobré. Od ostatních nožů v testu se liší tím, že má na jedné straně ostří vybroušený zub – předpokládám, že by mohl být vhodný na řezání lana, které je v tahu. Ovšem při praktické zkoušce se s ním nic přeříznout nedalo.

Zubaté ostří se celkově neukázalo jako příliš kvalitní, při řezání lana se jeden zub dokonce ohnul. To považuju za znak nízké kvality použitého materiálu. Což se později potvrdilo při zkoušce tvrdosti, kdy na noži nebylo, vzhledem k jeho „měkkosti“, možno naměřit vůbec nic. Taktéž při broušení byl nůž k ničemu – je to jako zkoušet brousit nůž z gumy.

Nůž nemá špičku, je vybroušen tak, že na místě špičky je ploška, takže asi bude možné jej v nouzi požít i jako šroubovák.

Další slabinou je asi vyjímání nože z pouzdra – pojistka jej v pouzdře nedrží, takže jde vytáhnout i „přes pojistku.“ To ale neznamená, že z pouzdra vypadává, pouze je třeba na vytažení určitá síla a je úplně jedno, jestli pojistku uvolňujete, nebo ne. Je dodáván se dvěma šroubky a podložkou, takže by měl jít osadit i na vesty, které nemají standardní čtvercovou plastovou úchytku. Do pouzdra lze nůž zastrčit jakkoli (není nutno jej orientovat např. ostřím vlevo.)

Osobně mi přijde hodně malý, kupodivu to neocenily ani majitelky menších rukou. Jeho koupi bych určitě nikomu nedoporučil a to ani přes docela nízkou cenu.

Odkaz: http://www.diveaeris.com/p_knives_silverjack.html


 

Reklamní otvírák Schwarzwolf Trier (k testu laskavě poskytla firma TNP)IMG_6165

Výrobce: Schwarzwolf

Druh nože: zavírací

Materiál čepele: nerez ocel (tvrdí nápis na čepeli), černěná

Materiál rukojeti: plast

Materiál ostatní: —        

Cena: asi 100,- Kč

Délka celková (mm): 190

Délka čepele (mm): 85

Délka zavřený (mm): 115IMG_6162            

Typ pojistky: pod čepelí

Tvrdost (HRC): 52

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 106 g

 

Protože se jedná o skutečně velmi laciný nůž (uvedená cena je ale platná pouze při odběru určitého množství nožů), je vidět že jsou použity některé lisované díly, které nevytváří dojem solidnost (pojistka). Na druhou stranu čepel vypadá docela pěkně. Můj exemplář byl nějakou dobu v provozu a jsou na něm patrné stopy rzi. Ovšem ta nemusí znamenat, že nůž není nerezový, ale že přišel do kontaktu s „obyčejnou“ ocelí. Rez je ale hlavně na pojistce a u šroubků v rukojeti – skoro bych tvrdil, že tyhle části nerezové nejsou. Těžko soudit. Na rukojeti je otvor pro protažení provázku, proto umístění ve vestě je velmi jednoduché.

Oceňuji ovládání, na čepeli je umístěn výstupek, takže otevření jednou rukou je opravdu snadné. Mně osobně nevyhovuje klipsna pro uchytávání nože na opasek (na Mazánkovi je taky) – vím ale, že část uživatelů tuto vyfikundaci vítá, proto jí nehodnotím záporně. Celkově se mi líbí prohnutý tvar nože i jeho držení. To je zkrátka vynikající – díky prohnuté rukojeti se opravdu dobře drží i ovládá.

Nůž dost propadl v testu zaměřeném na řezání provazu – zubatá část ostří je zcela nevhodná. Problém je v tom, že zuby jsou příliš vysoké a není možné přes lano „přejet.“ Těžko se to popisuje, ale pokud si to vyzkoušíte, hned pochopíte. Takže v tomto případě, nezbývá než řezat lano rovným ostřím a je tedy otázkou, proč to zvlněné ostří mít. Být to můj nůž, asi bych ho přebrousil na rovný. I když při jeho ceně, to za tu práci asi ani nestojí? Nůž má na ostří efektní otvory (odlehčovací?), ale ty znepříjemňují čištění. Raději bych je na noži neměl. Celkově ale nůž velice překvapil a pro většinu uživatelů by podle mě byl ideálním řešením. Koupíte ho za pár kaček a nemusíte se bát, že ho někde ztratíte. Jenom ty zuby, kdyby fungovaly.

Odkaz: http://www.schwarzwolf.com/


 

Švýcarák (Victorinox Rescue Tool)IMG_6148

Výrobce: Victorinox

Druh nože: zavírací

Materiál čepele: ocel, bez specifikace

Materiál rukojeti: plast

Materiál ostatní: textilní pouzdro s reflexním obšitím   

Cena: 1.859,- Kč

Délka celková (mm): 200

Délka čepele (mm): 80

Délka zavřený (mm): 122 IMG_6152           

Typ pojistky: pod čepelí

Tvrdost (HRC): 53

Hmotnost (pouze nůž/nůž s pouzdrem): 165 g / 206 g

 

Ze stránek výrobce: Victorinox Rescue Tool byl vyvinut ve spolupráci s bezpečnostními a záchranářskými složkami během pětiletého projektu. Klíčové funkce tohoto nového kapesního nástroje lze ve vteřině otevřít a ihned použít. Všechny části byly podrobeny přísným testům, především hrot pro rozbití okna a pilka na řezání tříštivého skla. Díky zaoblené čepeli na řezání bezpečnostních pásů lze pásy velmi bezpečně přeříznout. Tento nástroj obsahuje nejdůležitější funkce pro vyproštění člověka uvězněného v automobilu. Všechny nástroje, které musí být ihned k dispozici, lze otevřít i v rukavicích a jsou vhodné pro praváky i leváky. Speciální je také vzhled nože Rescue Tool s luminiscenční střenkou. Nůž je dodáván ve svítivém, žluto červeném nylonovém pouzdru. Hrot pro rozbití okna a pilku na řezání tříštivého skla je možno použít samostatně a jsou snadno vyměnitelné.

Jde o nůž, který do tohoto testu zabloudil náhodou a je zjevné, že pro použití v kajaku se příliš nehodí. Je totiž docela těžký, nejspíš protože má plno možností pro vysvobození člověka z auta. Ale na kajaku asi čelní sklo moc často rozbíjet nepotřebujeme.

Hlavní výtku bych ovšem směřoval k ovládání. Ačkoli jej lze snadno otevřít jednou rukou (levou i pravou), řešení pojistky prakticky znemožňuje zavření nože jednou rukou, pokud jste praváci. Čili nůž by mohl být vhodný pro leváky (kteří budou mít problémy například s Mým mazánkem), ale já si s ním neporadím, ačkoli výrobce tvrdí pravý opak.

Vysoké hodnocení u dalších funkcí směřuji hlavně na pinzetu, křížový šroubovák a otvírák na konzervy. Líbí se mi možnost vložení v kapse vesty na šňůrce, nebo ve výrobcem dodávaném pouzdře u pasu. Oceňuji i reflexní provedení pouzdra i nože, které jej sice činí méně elegantním, ale zase ho snáze najdete.

Tento nůž nám při testování připravil velké překvapení. Ve chvíli kdy jsme jej nasadili na řezání lana, byli jsme svědky magie. Jinak se naše pocity nedají popsat. Tohoto nože se lana snad prostě bojí a jejich přeříznutí je otázkou vteřin. Fakticky zážitek. Škoda že nůž diskvalifikuje pro použití v lodi jeho velká hmotnost a špatné ovládání. Taky je bezkonkurenčně nejdražším nožem v testu. Jinak bych rozhodně neváhal. Ideální by bylo jeho ostří vyjmout a implantovat do jiného nože, nebo se obrátit na výrobce, aby podle našich zkušeností stvořil seakayakářský nůž. Ale myslím, že se na nás ve Victorinoxu tak akorát…

Odkaz: http://www.victorinox.cz/index.asp?menu=775&record=4435 (je tam i video s efektní ukázkou řezání skla automobilu a velmi vtipným zakončením.)

ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ
Prvním kritériem pro výběr nože je určitě jeho typ (zavírací/pevný). Pevný nůž je lépe po ruce, ale já dávám přednost zavíracímu. Při testování jsme s celým GK vedli debatu a i když si uvědomujeme, že pevný nůž je pohotovější, zavíráku by z nás asi dala přednost většina. Já mám ještě jeden argument – ve vestě občas chodím po břehu (i do hospody zajdu) a nelíbí se mi vystavování nože veřejnosti.

Navíc vestě lze sice nůž snadno nahmátnout, tím ale jeho výhody podle mně končí. Problém je totiž v tom, že nůž pak držíte jenom v ruce. A pokud by se člověk nacházel v průšvihu, mohlo by se podle mně snadno stát, že nůž v panice upustí. Pak se s ním zřejmě již nikdy neshledá.

Nože skládací se o něco hůř dolují z útrob vesty, ale je k ní přivázaný, tak jej člověk nejspíše hůře ztratí. Z toho plyne navíc jedno ponaučení: VŽDYCKY noste nůž na jednom místě ve vestě. Platí to hlavně, pokud máte vesty jako Palm Kaikoura, kde je kapes asi milión. Nad tím, kde je nůž uložen, nesmí kajakář přemýšlet, musí jej vytáhnout automaticky. Rádi si poslechneme názory druhé strany – tedy příznivců nošení nože na vestě, každá odpověď je dobrá a rádi jí zveřejníme.

A nezapomínejte, že některé nože toho umí víc, než jiné. Vím, že někdo má radši, když je nůž jenom na řezání, a jiný má radši strojovnu. To si přeberte v hlavě sami, než si něco koupíte.

Jakmile se rozhodnete pro nůž z jedné, či druhé kategorie, zkuste si, jak se vám nůž drží. Uvědomte si přitom, že se váš pocit, může dost změnit ve chvíli, kdy s nožem něco skutečně děláte. V našem testu jsme to simulovali řezáním klacku. Nutno podotknout, že vzhledem ke špatnému držení některých nožů, jsme tuhle disciplínu v některých případech ani nedokončili. Pozor, ačkoli jsme doufali, že menší nože dostanou nějaké body od holek s menšíma rukama, nestalo se tomu tak. S tím, jak se nůž drží ve vodě, si hlavu moc nelamte, je to podobné jako na suchu, jenom si ověřte, že pohmatu a poslepu (se zmrzlýma rukama) okamžitě poznáte, že máte nůž natočen správně a nebudete zkoušet řezat tupou stranou nože.IMG_6095

Vezměte si do obchodu s noži provaz a zkuste si jej přeříznout. Schopnost Victorinoxu v této oblasti nás všechny překvapila (dalo by se říct, až šokovala), zatímco jiné nože (reklamní) nešly zvlněnou částí ostří na provaz vůbec použít.

Pokud si nekupujete otvírací nůž (a vlastně – je to otvírací, nebo zavírací nůž?) a jste tudíž přívrženci gájdovských kudliček, neprohloupíte, pokud si do prodejny vezmete i vestu. Jak jsme zjistili, některé nože na některé vesty nepřipevníte a na jiné zase snadno. Takže je třeba posoudit kompatibilitu nože a vesty. My jsme toto v rámci testů neposuzovali, ale pro vás jako uživatele to je dost důležité.

Pochopitelně důležitým kritériem je i cena. Je ale na zvážení každého uživatele, jestli dá přednost levnějšímu noži, ke kterému se nemusí chovat moc uctivě a u kterého ho nebude bolet ztráta, či zdemolování, nebo jestli si bude svůj dražší nožík hýčkat a starat se o něj.

A to starání se o nůž, to je další kapitola, hned po jeho koupi. Pobavila mě poznámka při veřejném testování nožů, že ten můj: „…je ale nabroušený. A to není vůči ostatním nožům fér.“ Já myslím, že nůž by nabroušený prostě měl být vždycky. Také po návratu z moře věnujte noži alespoň půlhodinu svého drahocenného času. Trochu jej opláchněte a namažte ještě před tím, než namažete sebe.

                                                                                                                                                                                   
Díky za přečtení článku, za poskytnuté nože a členům Grónského klubu za pomoc a kverulantské řečičky při testování. A pokud vás zajímá, jak dopadlo srovnání a který nůž slavně zvítězil (pokud vám to nebylo jasné už od začátku), koukněte na tabulku v příloze.

Honza a Pinďa

Tabulka s výsledky zde.

Diskuse uzavřena.