Romantika, pot a komáre – meandry Dunaje 2013 (Bejví & Antonius Carbonius)

Po dlouhé době jsem se skrz ostatní povinnosti prokopal až k nejstaršímu restu. Konečně tak vynáším na denní světlo unikátní česko-slovenský článek. Já vím, říkáte si, že v dnešní době je všechno unikátní, ale tady je to fakt pravda! Je to totiž článek dvou autorů: Bejví a Karbonového Tondy, který navíc dal dohromady někdo třetí. Po sérii článků s příběhy z moře, se zase na chvilku vracíme na sladkou vodu. Přesněji řečeno vás zvu na projížďku dešťových pralesů slovensko-maďarských meandrů Dunaje. Udělejte si pohodlí, uvařte čaj a v klidu si přečtěte, jak to tam vypadá v jarních měsících. Na čtenářích nechávám možnost, porovnat přístup skupiny tvořené výhradně ženami a skupinky smíšené. A protože mám slabost pro slovenštinu, ponechal jsem texty, které psala Bejví, v originále (jsou psané kurzívou).

IMG_12621

DSC_0041

Naše skupina se setkala na stejném místě jako vloni – v kempu v Čunovo. Večer bylo klasicky krásně hnusně, foukalo a pršelo. Díky mrzutě hnusnému počasí bylo ráno střízlivé, i přesto, že v sousední restauraci, kde se čepuje výborný Bažant, byla až do rána diskotéka ve stylu 60-70-tých let. Tam jsme jako zástupci sííkajakařského oddílu museli vyrazit, ale i tak se nám na druhý den povedlo vyjet na meandry v slušném čase a plném počtu zúčastněných pádel. To znamená, že se po hladině prohánělo deset mořských kajaků a tři Baraky.

S mojimi milými kamarátkami a spolupútničkami „raftovaciou kariérou“ Saškou a Slivkou sme sa vydali prvý májový víkend objavovať zákutia Dunajských ramien, tentokrát na Maďarskej strane. Stačilo „málo“ – prepustiť sa od manželov, detí a práce. Plán výletu sa tvoril cestou a konečné rozhodnutie padlo až pri odväzovaní lodí. Vyrazíme z kempu pri Dunakiliti. Dopádlujeme kam dopádlujeme, romanticky prespíme mimo civilizácie a na druhý deň sa vrátime.

IMG_12691DSC_0185

Stav vody byl poněkud vyšší než v loňském listopadu a některá místa jsem po půl roce díky tomu ani nepoznával. Voda se přelévala dokonce i přes cesty, které tak najednou byly neprůjezdné. Naštěstí se nepotvrdila špatná předpověď počasí a pršet začalo až večer. Díky tomu jsme si užili celý den.

Pluli jsme podél hranic Slovenska a Maďarska, a doprovod nám dělal Tátův zpěv české hymny. To proto, že jsme nevěděli, kde se přesně nacházíme, tak abychom alespoň věděli, odkud přijíždíme.

Všetko šlo ako po masle – vysoký stav Dunaja nám pripravil skvelé vlnkovaté perejky a my sme si radostne testovali, čo všetko seakajak zvládne.  Saška si vychutnávala miniadrenalín na zjazďáku. Krásne to odsýpalo, stihli sme si povedať „skoro všetko“ a boli sme veľmi rýchle.

Čo malo za následok, že sme sa zviezli oveľa ďalej, než sme pôvodne plánovali a pri zistení, že sme pádlovali 7 hod nám z predstavy spiatočnej cesty trošku zamrzol úsmev. Dole prúdom sa pádlovalo krásne! Okrem jednej, sme splavili všetky hate, ktoré, ako sme ticho tušili, cestou hore asi splavné nebudú…

IMG_1276

DSC_0162

Večer, hned po přistání jsme rozdělali oheň. Bez ohledu na déšť, který trval celý večer a celou noc až do rána, jsme opékali buřty. A to i přesto, že všechno dřevo v okolí bylo spáleno dávno před námi. A to všechno, co zbylo, byly jen vlhké, napůl hnijící klacky. Pokusy o získání kvalitnějšího spalovacího dřeva skončily jen zlomenou pilkou. Na rozhánění komárů jsme použili kouřící vařič na vlhké klacky a o pohodu bylo postaráno!

Večer sme si ale pokaziť nenechali. Prvé kolo zábavy bolo jasné a neustále na nás dobiedzalo: nastriekať sa repelentom  viac než je reálne, ku tomu si obliecť komárom neprepichnuteľné veci a postaviť stan, kde sa ukryjeme pred týmito nežiadanými nápadníkmi.

Moja teória o pevnosti svalov o ktoré si komár zlomí sosák neviem prečo nefungovala. Ale ďalšia,  že velký rodinný stan sa dá postaviť aj bez kolíkov nakoniec vyšla! A vlastne, keby som ich nenechala v aute, ani by sme nevedeli, aké sme šikovné a vynaliezavé!

IMG_1268 DSC_0155

Noc byla relativně klidná – ráno nás přivítali slimáci s komáry, kterých byl všude přebytek. Na vodu se vyjelo v 10:00 a počasí se jen zlepšovalo. Na jezech to frčelo a nikdo se skoro ani nenamočil. Cestou jsme potkali plavající srnku a divoké prasátko, které si přišlo cucnout vzácného a kvalitního lihu, podávaného po celou dobu výpravy.

Po vplutí na Dunaj jsme chvíli zápasili se silným proudem, a kdyby bylo více času a nemuseli jsme zatočit do Medvědova, dalo by se doplout docela rychle až k Černému moři. V místech soutoku ramen se zdálo, že i bez záběru kajak jede alespoň 10 km/hod. Na konec cesty byl tradiční eskymák a bylo dopádlováno.

Ráno, ako ináč – ROMAN, ROMAN, ROMAN a – komáre. K tomu balenie a potom už len 9 hodín nádhery krásneho počasia, lužného lesa, Dunaja a vychytávania najjednoduchšej cesty po vracákoch hore prúdom.

Pravda, to posledné nás nebavilo úplne celý čas, malinko sa to striedalo s tuhnúcim celým človekom, lámaním sa pri prenášaní lodí a brodením sa pri komplikovaných výlezoch. A malej orientačnej nervozity v poslednej pol hodine cesty.

IMG_12811 DSC_0082

Při cestě zpět do kempu se diskutovalo o vážných věcech týkajících se minulého a současného stavu meandrů a důsledcích lidského faktorů při stavbě přehrad. Bavilo se i o tom jestli nám chutnají banány dovážené remorkéry ze zahraničí, které dozrávají v kontejnerech. Shodli jsme se na tom, že by se nám meandry líbily i v původním stavu.

Meandry byly zase kouzelné a parta byla suprová. Nejvíce musím pochválit dámskou část výpravy za výbornou masovou nadílku a jídlo celkově. Jmenovitě se o nás starala Dana, Radka, Bedřiška, Libuška a extra bod za meruňku dostává Boženka. Medaili za odvahu získávají Eliška s Petrou, za přípravu drobného palivového dříví v extra zhoršených podmínkách. Děkuji všem zúčastněným, celé partě z Olomoucka a Jirkovi Staňků za organizaci a bezpečný doprovod!

Bolel ma celý človek, možno aj dvaja naraz, a hlad som mala za štyroch. Dievčatá sa ma snažili utešiť, že na tom boli podobne. Našťastie sa potvrdilo, čo nám Saška celý víkend sľubovala, že v Maďarsku sa výborne naješ hocikde a hocikedy.

Halászlé a guláš, v ktorých stojí lyžica, sumec na smotane s kôprovými haluškami alebo divina s kroketami veľkými ako päsť boli veľmi príjemnou a zaslúženou odmenou!

IMG_1275 DSC_0188