Riviera di Levante

Po inspirativním článku z roku 2010, který si můžete přečíst zde, rozhodl jsem se, že rozšířím přehled o pádlovacích možnostech podél pobřeží Ligurie protože návštěva těchto míst rozhodně stojí za to. Výše upomenutý článek Lukáše „Bushman“ Svobody se týká hodně turistického úseku, který je jeden z nejkrásnějších v Itálii a zároveň jeden z nejnáročnějších, co se týká přípravy a obtížností. Náročnost spočívá v tom, že než vyrazíte na území národního parku Cinque Terra, musíte se pořádně podívat na počasí a být si jistý do jakých podmínek právě se chystáte vyrazit a jestli jste na to dobře připraveni. Jak je popsáno v již zmíněném článku vlny rozbíjející se o okolní vysoké skály nabírají rychlost až od Gibraltaru.


IMG_4949
Kempování na území celého NP je zakázáno a vzdálenost od přístavu La Spezia do konce NP ve městě Monterosso je cca. 40 km což byste s pečlivým prohlédnutím všech krásných míst a měst, které potkáte na cestě těžko stíhali za jeden den. Počítejte rovnou i s obtížnějším vyloděním v městečkách národního parku, protože pohodlnému parkování kajaku rozhodně nejsou uzpůsobeny. Nejbližší kemp od přístavu La Spezie je až v Levantu a pohodlné místo na přespání v parku těžko najdete. Celý tento úsek můžete projít pěšky po malebných horských stezkách a takovým způsobem můžete poznat plavební podmínky z pevniny.

Pro kajakáře, kteří by chtěli pokračovat v pádlování dál, směrem k Janovu, nebo nechat si Cinque Terru jako třešínku na dortu, mohu rozhodně doporučit obě varianty. My jsme pádlovali mimo území NP mezi Levanto a Sestri Levantě a základnu jsme měli v kempu La Secca v Moneglii.

IMG_4897
Moneglia

První dva dny jsme museli vyčkat s naloděním kvůli silným, rozbíjejícím se vlnám a nahradit pádlovací program pěší turistikou po národním parku. Dostanete se tam místním vlakem a tím si zpříjemníte čekání na vysněné mořské pádlování. Pro šikovnější kajakáře je tato destinace zárukou silných zážitků a nedostatek adrenalinu zaručené nepocítí. Vyplutí na otevřené moře se komplikuje mělčinou a tím pádem větším počtem rozbíjejících se vln.

IMG_4862

Na třetí den už se dalo pořádně zapádlovat a užít si zbytky vlnění po bouřce. Nasazují kolečka a prodírám se mezi lidmi k vodě. Pořádně se rozhlížím kolem sebe a ověřuji, že v případě neúspěšného startu nesejmu svou dlouhou lodi několik Taliánů. První vlna mi nedá a otáčí kajak. Připomínám si náš opičí studijní kroužek na Rujáně (více zde), kde mě jeden seakayakový Guru učil otáčet kajak na boku směrem k moři a jsem tam kde chci být – na vrcholku malé vlničky, která mne pouští na moře. Malá „šou“ pro obecenstvo se povedla. Vyplouvám skrz vlny a ihned zkouším eskimáka před vlnou hrnoucí se na mě. Nechám vlnu projít a vynořím se zpět. To vše dělám proto, abych si zvedl sebevědomí – taková moje malá tradice. Mám namířeno směrem za nejbližší mys, kde shledám krásné sklály, blowholy a rockgardeny.

IMG_5157

 

Skalnatý mys objíždím s bezpečným odstupem, páč z mysu mám respekt (více zde) a také proto, abych předešel přistání na podvodní skálu. Proplouvám mys a schovávám se v zátiší skal. Místa na přistání nikde nejsou, kolem nejsou lodě ani lidé a jen někde ve výšce zpívají cikády na zalesněných skalách. Z jihozápadu se na mne valí dlouhé a líné vlny poskytující přímo meditační zážitek za příjemného houpání na mořské hladině. Vlny se mnou házejí na různé strany, pohrávají si s mojí psychikou a přímo napovídají, že by mě rády hodily na skálu, ale to je jen omamný pocit z houpání.

Pluji dál za další skálu za kterou silně fouká a podmínky se zhoršují. V této chvíli jsem již daleko od mysu za kterým je naše základna a relativní závětří. Je zcela evidentní, že podmínky se nezlepší, přestože předpověď hlásila pravý opak a je na čase rozhodnout, zda je lepší vyplout zpět. Raduji se, že ne nadarmo jsem si přečetl knížku Sea Kayakers Deep Trouble a moje suchozemská příprava k mořskému kajakování se vyplatila. Předpověď je krásná věc, ale naučit se předpovídat počasí podle reálných podmínek je k nezaplacení. Správné rozhodnutí ve správnou chvíli je dle mého souzeni záruka bezpečné plavby. Nejsem na expedici, nemám žádný jiný cíl než si užít čas na vodě a vracím se zpět do své zátoky. Cestou chytám vlny a snažím se surfovat, ale nejde to – vlny jsou rozházené z různých směrů. I tak je to bezvadný zážitek.

IMG_4837

Další dny vyplouvám na druhou stranu směrem na Deivu Marinu. Při nalodění se mi nezdá vítr nějak silný, ale po vyplutí dál od břehu naproti údolí začalo foukat z pevniny. Uvědomuji si, že mne vítr posouvá dál od břehu na otevřené moře. Kajak bočnímu větru odolává perfektně i bez skegu, ale čím dál pluju tím více vítr sílí. Otáčím se na druhou stranu a pluju do zavětří vysokých skal.

Za mysem, kde jsem se schoval je sice relativní klid, ale při návratu proti větru si pochvalují svůj pravidelný trénink na Berounce pod Cukrákem – pádlování proti silnému větru není sranda a fyzická příprava se nemá podceňovat.  Celou dobu si myslím, že všechny krásné okamžiky pečlivě zaznamenávám na gopro, ale nakonec se spokojím se záznamy z telefonu, protože karta v gopro byla poškozena.

IMG_4775

Počasí se umoudří a mohu si dovolit zkoušet, jestli jsem nezapomněl na techniku záchrany. Mazlím se ve vodě, že ze mně do teď vytéká slaná voda. Čas tlačí, musím ven z vody – před námi je odjezd zpět daleko od moře. Slibuji si, že se sem vrátím a budeme pokračovat dál směrem na Portofino. Opouštím Ligurskou Riviéru bez smutku protože vím, že se mám na co těšit.