Pádlování ve Státech

IMG_9152

V červenci roku 2012 jsem měl možnost  pádlovat na východním a západním pobřeží USA. Tento článek píšu tedy pro všechny, které by to mohlo zajímat. Pádlování je jednou z věcí, které bychom při návštěvě USA neměli odmítnout. Vzpomínky na pádlování v oceánu patří mezi ty nejkrásnější. Naše návštěva Ameriky nebyla plánována jako pádlovací, ale pádlovací program patřil k cílené povinnosti.

Na východním pobřeží jsme navštívili Delaware Bay a Lewes Beach, odkud jezdí trajekty na Cape May. Prostory pro plavbu jsou zde opravdu nekonečné, ačkoli všude kolem jsou jen ploché pevninské scenérie. Ale voda je voda a to občas musí stačit. Větrné podmínky byly velmi proměnlivé. Zdánlivě klidný oceán se v průběhu 15 minut změnil na velmi neklidný a někteří členové naší malé výpravy byli rádi, když jsme se schovali v klidnějších vodách Roosveltovy zátoky. Zátoky jsou zde krásné a někteří šťastní majitelé mají své domy přímo u vody, se stáním pro lodě.

 IMG_7377

Velmi zajímavé místo pro pádlování je také přírodní rezervace Assawoman a Assateague Island. Na Assateague Island máte možnost pozorovat zvěř, o kterou se vůbec nikdo nestará, a tak přežívá v čistě přirozených podmínkách bez lidské péče. Pádlování lze v těchto místech spojit i se surfováním, jelikož vlny ze strany oceánu se vyskytují často a jsou docela slušné. Vstup do této obrovské přírodní rezervace je sice zpoplatněný, nicméně dá se kempovat na vyhrazených místech, kde je o dostatek pitné vody postaráno. Jediné, na co musíte dávat pozor, jsou zvířata. V noci se k vám může zatoulat třeba kůň, hledající něco k snědku. Tak raději všechno balte do komor. Assateague mi připomínal meandry Dunaje. Čím víc jedete na jih, tím více se tato představa blíží skutečnosti.

 IMG_8975

Další zajímavost hodná povšimnutí, je hned poblíž Santa Cruz, na západním pobřeží. Pádlování mezi San Franciskem a Los Angeles si zatím nedokážu ani představit. Za 3 dny, co jsme tam byli, nebyl ani jeden den, kdy by drasticky nefoukalo, nebo by nebyly pořádné vlny. Každopádně velký respekt a zároveň hrozná závist (v dobrém slova smyslu) kolegům sííkajakařům, kteří tam pádlují.

 IMG_9021

Ovšem bez ohledu na rozmary počasí, v zátoce Santa Cruz byl relativní klid. Po opakovaných neúspěšných pokusech o zapůjčení mořského kajaku, jsme byli odkázáni na oušnkajak (tedy nepříliš oblíbený sit-on-top). Někteří kolegové určitě vědí, jak to člověka dokáže naštvat, ale z bezpečnostních důvodů toto chování dokážu pochopit. Pokud máte čas čekat na dobré počasí, objednejte se na projížďku s průvodcem a dostanete sit-in debl kajak. Mezi městským molem, zaplněným lachtany, kteří se tam válí skoro celý den a mysem, kolem kterého se soustřeďují místní surfaři (první mys jižně od zátoky, kousek od Musea surfování), je malý ostrůvek, na který jsme měli namířeno.

 IMG_9060

Proudy jsou zde poměrně silné a navíc celou cestu jsme se museli prodírat hustými řasami, na kterých vegetily mořské vydry s mláďaty. Většinu času jsme v podstatě museli pádlovat proti proudu, jen abychom se udrželi co nejblíže k ostrůvku, kompletně zaplněnému lachtany. Je to úchvatný pocit, který se nedá porovnat s ničím jiným. Právě v takové situaci, kdy se člověk ocitne tak blízko k přírodě a jejím obyvatelům, si uvědomí výhody kajaku a ujasní si, proč to vlastně tak miluje. Být na okamžik součástí přírody, dokáže člověka doopravdy změnit.

IMG_9129

Autor textu i fotek: Tonda