Kanumesse z pohledu sea….

 

Boom plavby na jezerních a mořských kajacích je stále velký. Rekreační plavby po vodních plochách táhne. Nejen z důvodu toho, že stále je dost vody na rozdíl od tekoucích řek.
Stále se projevuje větší odbyt kompozitových kajaků, lehčích, agresivnějších tvarů, ale také dražších. Ovšem v polyetylenu je novinek stále více také. Tentokrát v Normiberku chyběla například finská produkce, ale zase se objevily firmy nové, resp. jiné z nových destinací převážně právě s kompozitovými loděmi.

Prijon připravil pro rok 2009 hned čtyři novinky


Marlin plastový seakajak v délce 518 cm a šířce 58 cm je velmi rychlý a přitom stabilní, ostré špičky lodě dovolují manévrování ve vlnách. Mohli bychom jej nazvat určitým kompropmisem, mezi Barrakudou a Seayakem. Aramidová lehčí verze tohoto kajaku je dokonce dlouhá 530 cm a ještě rychlejší nejen díky váze.

Proteus délky 520 cm a naopak šířky 57 cm je lehký, přiměřeně stabilní a bude vyráběn pouze z kompozitů a jeho přednosti odhalíme právě ve vlnách.


Poseidon je „dvojka“ s agresivnější zádí i špicí pro jízdu ve vlnách na moři, vypadá více jako mořský kajak než Excursion II, malinko více uveze a pro expedice na moři bude jako dělaný. Z HTP bude odolný, sice těžší, ale zase odolnost tuto nevýhodu vyváží.Délka 518 cm, šířka 69 cm a váha 37 kg, tedy rychlost a stabilita při rozumné váze deblkajaku.

Alborea je jezerní stabilní kajak bude na trhu pouze v kompozitovém provedení, 422 cm, 60 cm šíře a váha kolem 17 kg v případě skelného laminátu. Výhodná zejména pro dámy a menší jezdce.

Necky

Postupně připravuje řadu Looksha, tedy nejúspěšnější jméno jeho lodí. Novinkou je Looksha 12 (370 cm, 64 cm, 22 kg) tedy spíše kratší rekreační a jezerní kajak, ovšem tvary jej předurčují k rychlosti a stabilitě pro lehčí jezdce. Dvojka Amaruk je jen něžně upravena a s názvem Looksha T přichází na trh jako nový debl. Špičkou je pak Looskha 17 v karbonu, ovšem je špičkou i cenou.

Lettmann

Lettmann je stále špičkou v tomto oboru a jeho nabídka jezerních a mořských kajaků, zejména v karbonovém a aramidovém provedení je velká, cenově je trochu dražší, ale pro fajnšmekry se u této tradiční německé firmy loď určitě najde. Navíc řešení kormidla a jeho ovládání je u těchto lodí vynikající. Částečně některé tvary a prvky vycházejí ze sjezdových lodí, což je předurčuje k rychlosti, podívejte se na Speedliner.

Rekreační kajaky

Pokud někdo „uhne“ i tímto směrem bude překvapen, nabídka sit-on-tops od Ocean Kayaks (Vapor 10 a 12, Prowlery a třísedačkové Morocco) , rekreačních kajaků Necky jako je řada Dirigo od Old Townu, ale i nafukovací sit-on-tops od Walker Bay a dalších. I v tomto směru hodláme rozšiřovat naši nabídku. Sledujte dále tok informací.

Pádla a ostatní potřebné věci


TNP přichází s pádlem Wolferine na jezera a moře, nižší váha, žerď jen sklo nebo karbon, posuďte sami a přijďte vyzkoušet.
Jinak pádla Werner, Lendal, Select či Duncan a několik nových, stále je co hledat , co zkoušet a z čeho vybírat, i když dostupnost testovacího pádla třeba ze Španělska  je problematická.
Špricky, oblečení – nové materiály, střihy a barvy, nikoliv však převratné, značky Nookie, Prijon, Artistic a další, ale zřejmě přijdeme s novou značkou na náš trh a to Stohlquist, některé jeho bundy a  plovačky jsou příjemně propracované.

HG sport Team