Já a kajak

Mejdzi2Jsem povahou dobrodruh a zajímají mě nové, nevyzkoušené věci a pohyb. Možná proto jsem jeden z prvních lidí, kteří v Čechách profesionálně tančili a učili breakdance. Tanci jsem se věnoval zhruba pět let. Pak přišel čas pro změnu a začal jsem se aktivně věnovat capoeiře, kterou jsem společně s přáteli přivedl do ČR a zde ji také aktivně vyučoval. Z tělocvičny a tanečních sálů mě to ale začalo táhnout ven. A díky náhodě jsem se v roce 2009 v Anglii seznámil s mořským kajakem. Přesně splňoval mé požadavky – možnost cestovat, hýbat se na čerstvém vzduchu a sportovat na vodě. Můj vztah k mořskému kajaku také ovlivnilo mé setkání a přátelství s Jeffem Allenem, jedním z nejuznávanějších seakajakářů na světě, u kterého jsem rok a půl pracoval jako instruktor.

  • 2009 – první zkušenost s kajakem byla rovnou 2000 km dlouhá cesta kolem jižního a západního pobřeží Anglie. Trvala 3 měsíce a před vyplutím na tuto cestu jsem měl na moři odpádlovaných pouhých 30 dní.
  • 2010 – během roku jsem absolvoval zkoušku BCU 4 Star, druhou nejvyšší mezinárodně uznávanou zkoušku průvodce v mořském kajaku.
  • 2010 – byl jsem pozván jako jeden ze tří členů týmu na expedici do Norska, kde jsme urazili 700 km. Jezdili jsme převážně nad polárním kruhem, navíc v dubnu, kdy většina kajakářů sedí doma v papučích. Minusové teploty na vodě byly každodenní rutinou.
  • 2011 – jsem uskutečnil cestu kolem jižního pobřeží Anglie. Podnikl jsem ji v lednu a urazil jsem 550 km za 10 pádlovacích dní. Tato malá cesta byla pro mě dosud nejextrémnější. Anglická zima na moři znamená pádlování ve tmě, silné větry, bouře a déšť. Voda má kolem 6 °C a teplota vzduchu klesá pod nulu. Tuto cestu jsem podniknul v prvním kajaku, který jsem sám postavil.

PetrMajor_FB_20

Nový kajak?

Pokud se rozhlédnete po běžně vyráběných mořských kajacích, zjistíte, že vycházejí ze vzoru tradičních eskymáckých (nebo lépe inuitských) kajaků. Ale já si myslím, že moderní loď by mohla vypadat trochu jinak a trochu jinak se i chovat. Začal jsem tedy přemýšlet nad stavbou vlastních mořských kajaků. Svou první loď jsem postavil na hausbótu v Anglii, kde jsem nějaký čas žil. Po návratu do Čech jsem začal se stavbou druhého, propracovanějšího kajaku, se kterým mám v plánu v roce 2013 absolvovat svou nejdelší cestu po moři a na ní dosáhnout 10 000 km strávených na moři v kajaku.

PetrMajor_FB_11

Moje loď je proto jiná než ostatní. Jedná se o kompozitovou loď nového designu, která je inspirovaná tvarem závodního katamaránu, aby byla dosažena co nejvyšší výkonnost. Stavěná je tak, aby byla efektivní, pohodlná a je určená pro dlouhý pobyt na vodě i za velmi náročných podmínek.

 

 

PetrMajor_FB_07