Kolem Nordkappu s klávesnicí v ruce

Poslední úsek cesty na Nordkapp byl pro Mejdžího opravdu náročný. A nejen pro něj. Bylo to složité i pro jeho pozemní tým. Ten tvoří Stanďoch Prďoch a já. No a od Tromso se k nám dobrovolně a bez nátlaku přidal Bjørn Tore Sørensen. Čelili jsme jednak drobnému zaváhání našeho jezdce těsně před vrcholem a následně obavám, zda to vydrží on i počasí, které se na severu rapidně zhoršuje. Nevím, zda mu naše maily a telefonáty nějak pomohly, ale doufám, že ano.

Mejdží nocoval poslední noc v Havøysundu, takže aby se dostal na další bezpečné místo za Nordkappem, musel upádlovat 57 km. Ještě připomínám, že předchozí tři dny jel jako dráha. To znamená, že měl v rukou 31 + 88 + 58 = 177 kilometrů! Počasí se začalo trochu kazit a navíc jej o den dřív potkala nemilá příhoda.

Napsal mi: „Dobrá rada kámo: nejez krabí salát k snídani:-) Po 4 hodinách přejezdu ve mně zaškrundalo a ještě, že byl po ruce ostrov, který ani není na mapě! Následovalo přistávání ve vlnách, na kamenech a s kajakem houpajícím se na toxine, jako můj pes Kumbál na vodítku. Pěkně jsem to tam těm tuleňům znečistil :-) Bejt to o vlnu dál, tak sem se čéče pos…l jak amina do sedátka. Hrůzná představa.

A brzy ráno, 5. 9. 2013 mi Bjørn napsal: „Doufám, že Mejdží nevyrazil. Fouká silný vítr 8 m/s od jihozápadu. To je v těchto místech na pádlování opravdu dost. A pokud by se vítr stočil k západu, či severozápadu, bude to opravdu nebezpečné. Navíc je Mejdží unavený a má nějaké střevní potíže, tak prostě doufám, že zůstal ve stanu a spí.

Kolem Nordkappu by neměl pádlovat, pokud fouká víc jak 2-3 m/s (!!!). Severozápadní vítr je fakt nebezpečný a vlny vydrží i několik dní poté, co vítr utichne.

K tomu se přidávají ještě silné proudy. Venku na otevřeném moři to teče na sever, zatímco uvnitř ostrůvků obráceně. Takže od 10:00 do 15:00 by bylo nejvýhodnější jet po otevřeném moři, ale na druhou stranu snad tak daleko od břehu nevyjede.

 

S tímhle jsme vystačili zhruba do oběda. Tady byl krásný den, slunce svítilo a my netušili, co se s Mejdžím děje. Vyrazil, nebo spí? Je v pořádku, nebo ne? Nervozita a obavy rostly a rostly.

Kolem 13:00 Bjørn poslal odkaz na webovou kameru na Nordkappu, kterou chvilku před tím dal jeden kajakář i na Facebook a rozjela se velká soutěž: Najdi Mejdžího. Naštěstí soutěž netrvala dlouho. Už ve 13:15 našel Bjørn na tom ohromném moři malou oranžovou tečku a bylo to jasné! Mejdží dopádloval skutečně až na Nordkapp.

Nordkapp 09_05_2013kl_ 1315 

Úleva, kterou jsme všichni pocítili, byla ohromná. Hned poté, co bylo jasné, že je tam, jsme si se Stanďochem volali a dojetí bylo takové, že jsem ani nebyl schopen mluvit. Pak začaly chodit gratulace a nám teprve postupně docházelo, jakej je Mejdží frajer.

Počasí plavbě nakonec docela přálo a kolem 16:00 už Mejdží bezpečně přistál ve Skarsvågu.

Od teď se konečně začíná vracet domů.

Příspěvek byl publikován v rubrice 180daytrips. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>