Jak jsem potkal Mejdžího

S krátkým časovým odstupem se nám do spárů dostalo vyprávění Karbonového Tondy o tom, jak spolu s Tátou, potkali ještě ve Švédsku Mejdžího. Rádi vám jej předkládáme. Na úvod ale ještě malá jazyková poznámka.

Tonda se totiž podivil, když jsem mu opravil slovo eskymování na eskimování. Napsal jsem mu vysvětlení a doufám, že i čtenáři tohoto webu budou mít pro naši libůstku pochopení a toleranci.

Tondo, přísná pravidla českého pravopisu hovoří jasně – je to skutečně eskymování. Ovšem eskimování je terminus technikus Grónského klubu. Takové poznávací znamení, že my víme svoje. Zavedli jsme to jako svůj vtípek a úchylku, abychom deklarovali, že my na pravidla tolik nedáme. A má to i praktickou stránku věci – když napíšu „eskimák“ – mluvím o zvednutí lodě. A když napíšu „eskymák“, mluvím o Inuitovi. Tak se rozhodni, na čí straně jsi :-) ) Jestli podlehneš pravidlům, nebo budeš mluvit jazykem svobodného lidu :-)

A teď už k vyprávění samotnému, jehož autorem je Antonius Carbonius.

 DSC_0344

Shodou okolností jsme si na jaře 2013 naplánovali výlet do země, kde se v době našeho pobytu vyskytoval dobrodruh Mejdží. Proto jsme se rozhodli, že ho na jeho úletném tripu z Prahy na Nordkapp a zpět navštívíme. Setkání předcházelo vypouštění poštovních holubů a výměna několika SMS zpráv, ze kterých jasně vyplynulo, čím náš kamarád nejvíc strádá. Jeho představa byla pregnantní: „Dovezte vše, co teče a je k sežrání!

K tomu jsme mu věnovali náš „e-voheň“ (Pro vysvětlení, jedná se o zařízení, které se nachází někde mezi ohništěm lidí z doby kamenné a atomovou elektrárnou. Umožňuje uvařit si oběd a pomocí ohně ještě dobíjet mobil. Pozn. VPJ) O „e-voheň“ Mejdží opravdu moc stál, jelikož chtěl vařit na ohni, což ho strašně baví a před naším darem se stále trápil, když se snažil o vaření na rozpálených kamenech. Ale k vařiči se ještě vrátím.

Nejprve totiž bylo zapotřebí Mejdžího najít. Moc jsme se do té doby neznali, vlastně jsme se jen párkrát náhodně potkali v HG Sportu, když se vrátil z Anglie. Znovu jsme se potkali, když vytáhl naleštěného C-Gatora na zahradu v Tróji. Bylo to v pradávné době, kdy ještě ani nebyl polepený nálepkami sponzorů. Tedy jeho C-Gator nebyl polepený nálepkami, ne Mejdží, to se rozumí!

DSC_0360

Takže plánované setkání bylo první pořádné seznámení a musím říct, že dopadlo nad očekávání dobře. Netušili jsme, jak přesně Mejdží bude vypadat a jestli ho vůbec po 1200 upádlovaných kilometrech poznáme.

Pečlivě zašifrované instrukce pro naše konspirativní setkání ve městě Askim, kousíček pod Göteborgem, byly přesné. Měly jedinou vadu, že nahlášené minuty zeměpisné šířky v naší GPS navigaci končily padesátdevítkou, nicméně Mejdží se hlásil ze šedesátjedničky. Takže nám zabralo asi hodinu a půl ostré chůze, než jsme obešli zdejší pláže s igelitkou, ve které jsme měli pečlivě připravené tři vychlazené plzničky (koupené ve Švédsku :-) ). Byl vlahý nedělní podvečer, všude na loukách kolem grilovali Švédové nějaké dobrůtky a vypadalo to tam jako den po Ramadánu.

DSC_0375

Petra jsme potkali na hlavní silnici u městského parkoviště. Kousíček od nás byla pláž, kde odpočíval jeho kajak a vedle něj jsme postupně vyskládali všechny zásoby na další Mejdžího cestu. Jak je narve do lodě, to nám v tu chvíli dost vrtalo hlavou. Bylo znát, že je Mejdží rád, že vidí své krajany a může si chvíli popovídat česky. Začali jsme vařit skoro 2 kg čerstvého masa. Což způsobilo velkou změnu v Mejdžího menu. Byl schopen nám z paměti odříkat jídelníček za celý měsíc zpátky! Začínalo to: „vločky, vločky, vločky“ a končilo opravdu překvapivě: „vločky, vločky, vločky“. Učiněný sněžný muž! Takže na to, že jsme ho nutili se přežírat a nenechali brzy jít spát, si podle mě stěžoval jen naoko!

DSC_0359

Udělali jsme si pohodlíčko a vydrželi si povídat až do půl čtvrté ráno. Vyzkoušeli jsme vařič na klacíky – ano, přesně v tuhle chvíli Mejdží vařič pokřtil na „e-voheň“ – a ladili jej přikládáním stále větších klacíků, které zvyšují jeho výkon. Vypadá to, že naše supermoderní zařízení trochu zpestří Mejdžího samotářské a poustevnické živobytí. No, a pokud by snad někdy v budoucnu měl zase nedejbože problém s benzínovým vařičem, máme jistotu, že se ohřeje a nají teplé bašty.

Ráno se nám vstávalo móóóc špatně a móóóc pomalu jsme se přesunuli k autu, kde jsme uskutečnili technologickou přestávku vyplněnou odesíláním důležitých dat pro naši základnu, tedy redakci webu seakayaker.cz.

DSC_0382

Jakmile bylo povinnostem učiněno zadost, vrhli jsme se na plážové radovánky. Počasí nám přálo a kolem nás již byl tradičně se utvořivší dav Mejdžího fanynek, které pózovaly zrovínka na naší plážičce jistě čirou náhodou, stejně jako předchozí večer.

Jsme chlapáci a tvrdí muži, a tak jsme nebrali ohledy na šílící davy dívek a žen a spustili na vodu ostře se tvářícího C-Gatora. Nedokážu popsat svoje překvapení z toho, jak lehce se může po vodě pohybovat plně naložená loď. Ani se mi nechtělo věřit, že je to vůbec možné. Do věčných debat, jestli je lepší skeg, nebo kormidlo se pouštět nechci, ale kdybych někdy chtěl podniknout podobnou cestu, dlouho bych se rozmýšlel, jestli si vzít takovouhle loď.

DSC_0400

 

DSC_0401

Ovšem eskimuje se opravdu dobře – Petr to tenhle den zkoušel poprvé, což pro nás bylo docela symbolické. Přesvědčili jsme se u toho, že díky hadrům od Kwarka není moře ve Švédsku ani mokré ani studené. Velká poklona dodavateli Prďochovi z HáGéčka – ten top byl uvnitř suchý i po šesti zvednutích.

Usoudili jsme, že je Mejdží dobře zásobený, vybavený a hlavně motivovaný, takže bude moci ve svém dobrodružství pokračovat! Navíc jsme poznali supr chlapa a bezva člověka, který se odhodlal uskutečnit své sny! Takže mi nezbývá, než končit citátem z Wericha:

Člověk,

který cestuje s touhou dozvědět se,

směřuje přes všechny dálky

hlavně k sobě samému.

DSC_0357

Příspěvek byl publikován v rubrice 180daytrips. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Jak jsem potkal Mejdžího

  1. EVA HONZOVÁ napsal:

    Ahojík Vítku chtěla bych velice poděkovat i ostatním,že Peťovi pomáháte a držíte palce a jsem i trochu klidnější,mám jen jeho a je to skutečně fain kluk né protože je to můj syn,ale jedno vím určitě,že on by se zachoval také tak,kdyby byl některý z jeho kamarádů na moři.A že má dobré kamarády vím a všem vám moc držím palce ať vám ty vaše „lodičky“dobře plují.Peťu sleduji každý den a velice ráda čtu jeho i Tvé články.
    Vaše mamča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>