180 Day Trips – Petr Major už brzy vyrazí

Popis expedice 180 Day Trips

24. března 2013 vypluji od malé pláže v Praze pod Karlovým mostem a vydám se na půlroční putování po vodě v mořském kajaku, který jsem sám navrhl a postavil. Vydám se po Vltavě a Labi až k Hamburku, odkud se kanálem Labe-Lübeck dostanu do Baltského moře. Dále popluji směrem na sever tak, že nejprve propluji ostrovy Dánska a pak se vydám dále podél západního pobřeží Švédka a Norska až na nejsevernější místo Evropy, Nordkapp. Zde bych měl mít za sebou 3000 km, tedy polovinu své cesty. Tady mě bude čekat 550 kilometrů dlouhá „suchá“ etapa pěšky přes Laponsko. Svůj 80 kg kajak při ní se vším vybavením potáhnu na vozíku, než do něj opět usednu na pobřeží Botnického zálivu. Po východním pobřeží Švédska či západním pobřeží Finska dopluji zpět k dánským ostrovům. Nakonec se vrátím proti proudu Labe a po zhruba půl roce se opět objevím v Praze, na pláži, kde celá cesta započala. Tím však expedice nekončí.

Po svém, pevně doufám, že úspěšném návratu, chci o své cestě na mořském kajaku informovat nejen současné příznivce a fandy tohoto sportu. Rád bych realizoval setkání a semináře s prezentací fotografií a videa, které během cesty pořídím. A to především ve školách, abych motivoval mladé lidi k dobrodružství, a to nejen ve vlnách a představil tento v Čechách ne příliš obvyklý outdoorový sport.

Proč dobrovolně strávit šest měsíců samoty na moři v seakajaku?

. Prostě rád pádluju a kajak mi umožňuje poznat úžasná místa a lidi z jiné perspektivy. A z nějakého nepochopitelného důvodu mám rád, když je mi zima a jsem promáčený. Možná to má něco společného s tím, že si při pádlování připadám víc naživu.

Expedici bude v České republice provázet řada dílčích aktivit. Průběh cesty budu zaznamenávat na blog vytvořený speciálně pro expedici. Budu na něj nahrávat fotky, videa a psát v dlouhých chvílích osamění mimo civilizaci své postřehy z cesty. S Českým rozhlasem jednám o pravidelných živých vstupech do vysílání ve frekvenci dvou nebo tří týdnů. Po mém návratu plánuji nabídnout článek o cestě spolu s fotografiemi do vybraného časopisu a rád bych zrealizoval i fotografickou výstavu. Vždyť v průběhu půl roku určitě nashromáždím bohatý a zajímavý fotografický materiál. V plánu je také výroba autentického filmového dokumentu mapujícího mou expedici.

Expedice v číslech

 • 6 měsíců strávím v mořském kajaku bez podpory doprovodu
 • 6000 km urazím s mořským kajakem, poháněném výhradně vlastní silou
 • 550 km ze své cesty ujdu s veškerým vybavením pěšky přes Laponsko
 • 6 zemí navštívím během své cesty
 • 4 moře propádluji na kajaku
 • 2x překročím polární kruh
 • 30 km/den by měla být má průměrná rychlost
 • 1x potkám a přepádluji jeden z největších mořských vírů na světě, legendární norský Maelström

Mejdzi2

O mě a mořském kajaku

Jsem povahou dobrodruh a zajímají mě nové, nevyzkoušené věci a pohyb. Možná proto jsem jeden z prvních lidí, kteří v Čechách profesionálně tančili a učili breakdance. Tanci jsem se věnoval zhruba pět let. Pak přišel čas pro změnu a začal jsem se aktivně věnovat capoeiře, kterou jsem společně s přáteli přivedl do ČR a zde ji také aktivně vyučoval. Z tělocvičny a tanečních sálů mě to ale začalo táhnout ven. A díky náhodě jsem se v roce 2009 v Anglii seznámil s mořským kajakem. Přesně splňoval mé požadavky – možnost cestovat, hýbat se na čerstvém vzduchu a sportovat na vodě. Můj vztah k mořskému kajaku také ovlivnilo mé setkání a přátelství s Jeffem Allenem, jedním z nejuznávanějších seakajakářů na světě, u kterého jsem rok a půl pracoval jako instruktor.

 • 2009 – první zkušenost s kajakem byla rovnou 2000 km dlouhá cesta kolem jižního a západního pobřeží Anglie. Trvala 3 měsíce a před vyplutím na tuto cestu jsem měl na moři odpádlovaných pouhých 30 dní.
 • 2010 – během roku jsem absolvoval zkoušku BCU 4 Star, druhou nejvyšší mezinárodně uznávanou zkoušku průvodce v mořském kajaku.
 • 2010 – byl jsem pozván jako jeden ze tří členů týmu na expedici do Norska, kde jsme urazili 700 km. Jezdili jsme převážně nad polárním kruhem, navíc v dubnu, kdy většina kajakářů sedí doma v papučích. Minusové teploty na vodě byly každodenní rutinou.
 • 2011 – jsem uskutečnil cestu kolem jižního pobřeží Anglie. Podnikl jsem ji v lednu a urazil jsem 550 km za 10 pádlovacích dní. Tato malá cesta byla pro mě dosud nejextrémnější. Anglická zima na moři znamená pádlování ve tmě, silné větry, bouře a déšť. Voda má kolem 6 °C a teplota vzduchu klesá pod nulu. Tuto cestu jsem podniknul v prvním kajaku, který jsem sám postavil.

Mořský kajak

Pokud se rozhlédnete po běžně vyráběných mořských kajacích, zjistíte, že vycházejí ze vzoru tradičních eskymáckých (nebo lépe inuitských) kajaků. Ale já si myslím, že moderní loď by mohla vypadat trochu jinak a trochu jinak se i chovat. Začal jsem tedy přemýšlet nad stavbou vlastních mořských kajaků. Svou první loď jsem postavil na hausbótu v Anglii, kde jsem nějaký čas žil. Po návratu do Čech jsem začal se stavbou druhého, propracovanějšího kajaku, se kterým mám v plánu v roce 2013 absolvovat svou nejdelší cestu po moři a na ní dosáhnout 10 000 km strávených na moři v kajaku.

Moje loď je proto jiná než ostatní. Jedná se o kompozitovou loď nového designu, která je inspirovaná tvarem závodního katamaránu, aby byla dosažena co nejvyšší výkonnost. Stavěná je tak, aby byla efektivní, pohodlná a je určená pro dlouhý pobyt na vodě i za velmi náročných podmínek.

Mejdzi
Všechny fotky: Dušan Mariner Festa

leták Petr Major – expedice 180